W roku szkolnym 2018/2019 nasze przedszkole realizuje projekt edukacyjny „Wielkopolska – Orawa”. Umożliwia on bliższe spotkanie z kulturą, historią, zwyczajami, a także wymianę doświadczeń między nauczycielami z Wielkopolski i Orawy. Oto najważniejsze cele projektu:

  • Poznanie i rozwijanie wiedzy o Wielkopolsce i Orawie
  • Budzenie zainteresowania historią i kulturą Wielkopolski i Orawy
  • Poznawanie tradycji i obrzędów ludowych, zabaw i przyśpiewek charakterystycznych dla danego regionu
  • Poznawanie i pielęgnowanie tradycji obchodzonych w regionie orawskim i wielkopolskim
  • Zapoznanie z wytworami ludzi kultywujących tradycję ludową (materialne i niematerialne)
  • Rozwijanie koordynacji ruchowej, umiejętności tanecznych, słuchu muzycznego, poczucia rytmu i zachowań społecznych poprzez udział w zabawach i tańcach ludowych
  • Rozwijanie i wzmacnianie aktywnego udziału dziecka w środowisku rodzinnym, przedszkolnym i lokalnym
  • Kształcenie szacunku wobec dorobku przeszłych pokoleń wraz z potrzebą ochrony tradycji
  • Rozbudzanie zamiłowania do tradycji ludowych i poczucia dumy z niepowtarzalnego piękna polskiego folkloru
  • Pozyskiwanie wiedzy poprzez bezpośredni, osobisty udział dzieci i nauczycielki w zadaniach programu.

 

     Pierwszym z zaplanowanych działań podczas projektu był wyjazd nauczycielek naszego przedszkola do przedszkola w Jabłonce Orawskiej w dniach 28-30.10.2018r. Po długiej podróży zostały one bardzo miło przyjęte przez społeczność orawską. Okazało się, że budynek jest o wiele większy od naszego - ma 3 piętra i mieści 12 grup. Dzieci przygotowały specjalny występ na tę okazję – tańce, śpiewy orawskie oraz wiersze powiedziane gwarą. Przedszkolaki były ubrane w stroje orawskie, a najstarsze grupy zaprezentowały ludowe zabawy. Nauczycielki z Baśniowego Zamku nie pozostały dłużne i pokazały przedszkolakom zabawy wielkopolskie. Podarowały im także słownik gwary wielkopolskiej wykonany przez dzieci z naszego przedszkola, maskotki koziołków - symbolu Poznania, woreczki sensoryczne oraz książkę z tańcami i przyśpiewkami wielkopolskimi zespołu Wielkopolanie. W zamian otrzymały ciekawe pamiątki związane z regionem orawskim. Kolejnym punktem programu było wzięcie udziału w spotkaniu poświęconemu sposobom realizacji zajęć mających na celu krzewienie kultury ludowej i metodom pracy w przedszkolu. Nauczycielki miały okazję obejrzeć piękne ludowe kostiumy, literaturę orawską, a także skosztować regionalnych potraw takich jak oscypki czy korbacze.

     Jednak nie samymi obowiązkami człowiek żyje. Podczas wyjazdu znalazł się też czas na zwiedzenie niesamowitego skansenu w Zubrzycy Górnej, gdzie znajdował się młyn, zabudowania gospodarcze dworu czy zabudowa chłopa biednego i bogatego. Bardzo interesujące i pouczające okazało się także zwiedzanie Orawskiego Centrum Kultury, gdzie znajdowała się przepiękna sala regionalna z meblami z ludowymi symbolami. Kolejnym ciekawym punktem był zabytkowy, drewniany Kościół w Orawce, w którym można podziwiać oryginalne malowidła z XVII wieku. Jednak najbardziej utkwiło wszystkim w pamięci wyczerpujące wejście na Babią Górę, gdzie panowała już prawdziwa zima, a gęsta mgła przesłaniała nieco piękne widoki.

     Dzięki odwiedzinom w Jabłonce Orawskiej nauczycielki mogą teraz lepiej przekazywać dzieciom wiedzę o tym regionie. Na własne oczy zobaczyły jak piękna jest Orawa i jak ciekawa jest jej kultura. 

     Zachęcamy do zapoznania się z poniższą galerią zdjęć. Można tu zobaczyć chociaż część piękna Orawy.

     Galeria zdjęć

     Na stronie internetowej Przedszkola w Jabłonce Orawskiej znajduje się krótka relacja z wizyty nauczycielek naszego przedszkola oraz galeria zdjęć. Zapraszamy do oglądania.

      Relacja z wizyty

      Galeria

 

Przedszkolaki z Jabłonki Orawskiej w tradycyjnych strojach ludowych

 

 

Orawskie Centrum Kultury

 

Zabytkowy Kościół w Orawce

 

Skansen  Zubrzycy Górnej

 

Korbacz - tradycyjne ser góralski produkowany z mleka krowiego.

 

 

Piękne, górskie widoki

 

Na szczycie Babiej Góry

 

Orawskie pamiątki

 

Do przedszkola zostały zakupione tradycyjne koszule dla dzieci z haftem orawskim, które będą pięknie prezentowały się podczas różnych uroczystości i występów. 

 

Choinka orawsko - wielkopolska wykonana przez dzieci z grupy Czarodziejów.

 

Kącik wielkopolsko - orawski w sali Elfów. 

 

 

27.03.2019 Koncert muzyki orawskiej -  W ramach projektu Wielkopolska - Orawa nasze przedszkole odwiedziła góralska kapela Zbyrcok. Panowie zaprezentowali piękne ludowe stroje oraz instrumenty. Koncert zachwycił wszystkich bez wyjątku i porywał do tańca. Nasze przedszkolaki mogły pochwalić się znajomością piosenki "Orawa" i zaśpiewały ją razem z zespołem. Małą niespodzianką dla naszych gości było zaprezentowanie zabawy i piosenki wielkopolskiej oraz wręczenie własnoręcznie zrobionych rysunków o Poznaniu i Ratusza.