W roku szkolnym 2018/2019 nasze przedszkole realizuje projekt edukacyjny „Wielkopolska – Orawa”. Umożliwia on bliższe spotkanie z kulturą, historią, zwyczajami, a także wymianę doświadczeń między nauczycielami z Wielkopolski i Orawy. Oto najważniejsze cele projektu:

• Poznanie i rozwijanie wiedzy o Wielkopolsce i Orawie
  • Budzenie zainteresowania historią i kulturą Wielkopolski i Orawy
  • Poznawanie tradycji i obrzędów ludowych, zabaw i przyśpiewek charakterystycznych dla danego regionu
  • Poznawanie i pielęgnowanie tradycji obchodzonych w regionie orawskim i wielkopolskim
  • Zapoznanie z wytworami ludzi kultywujących tradycję ludową (materialne i niematerialne)
  • Rozwijanie koordynacji ruchowej, umiejętności tanecznych, słuchu muzycznego, poczucia rytmu i zachowań społecznych poprzez udział w zabawach i tańcach ludowych
  • Rozwijanie i wzmacnianie aktywnego udziału dziecka w środowisku rodzinnym, przedszkolnym i lokalnym
  • Kształcenie szacunku wobec dorobku przeszłych pokoleń wraz z potrzebą ochrony tradycji
  • Rozbudzanie zamiłowania do tradycji ludowych i poczucia dumy z niepowtarzalnego piękna polskiego folkloru
  • Pozyskiwanie wiedzy poprzez bezpośredni, osobisty udział dzieci i nauczycielki w zadaniach programu.

Pierwszym z zaplanowanych działań podczas projektu był wyjazd nauczycielek naszego przedszkola do przedszkola w Jabłonce Orawskiej w dniach 28-30.10.2018r. Po długiej podróży zostały one bardzo miło przyjęte przez społeczność orawską. Okazało się, że budynek jest o wiele większy od naszego - ma 3 piętra i mieści 12 grup. Dzieci przygotowały specjalny występ na tę okazję – tańce, śpiewy orawskie oraz wiersze powiedziane gwarą. Przedszkolaki były ubrane w stroje orawskie, a najstarsze grupy zaprezentowały ludowe zabawy. Nauczycielki z Baśniowego Zamku nie pozostały dłużne i pokazały przedszkolakom zabawy wielkopolskie. Podarowały im także słownik gwary wielkopolskiej wykonany przez dzieci z naszego przedszkola, maskotki koziołków - symbolu Poznania, woreczki sensoryczne oraz książkę z tańcami i przyśpiewkami wielkopolskimi zespołu Wielkopolanie. W zamian otrzymały ciekawe pamiątki związane z regionem orawskim. Kolejnym punktem programu było wzięcie udziału w spotkaniu poświęconemu sposobom realizacji zajęć mających na celu krzewienie kultury ludowej i metodom pracy w przedszkolu. Nauczycielki miały okazję obejrzeć piękne ludowe kostiumy, literaturę orawską, a także skosztować regionalnych potraw takich jak oscypki czy korbacze.

Jednak nie samymi obowiązkami człowiek żyje. Podczas wyjazdu znalazł się też czas na zwiedzenie niesamowitego skansenu w Zubrzycy Górnej, gdzie znajdował się młyn, zabudowania gospodarcze dworu czy zabudowa chłopa biednego i bogatego. Bardzo interesujące i pouczające okazało się także zwiedzanie Orawskiego Centrum Kultury, gdzie znajdowała się przepiękna sala regionalna z meblami z ludowymi symbolami. Kolejnym ciekawym punktem był zabytkowy, drewniany Kościół w Orawce, w którym można podziwiać oryginalne malowidła z XVII wieku. Jednak najbardziej utkwiło wszystkim w pamięci wyczerpujące wejście na Babią Górę, gdzie panowała już prawdziwa zima, a gęsta mgła przesłaniała nieco piękne widoki.

Dzięki odwiedzinom w Jabłonce Orawskiej nauczycielki mogą teraz lepiej przekazywać dzieciom wiedzę o tym regionie. Na własne oczy zobaczyły jak piękna jest Orawa i jak ciekawa jest jej kultura.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższą galerią zdjęć. Można tu zobaczyć chociaż część piękna Orawy.

Galeria zdjęć

Na stronie internetowej Przedszkola w Jabłonce Orawskiej znajduje się krótka relacja z wizyty nauczycielek naszego przedszkola oraz galeria zdjęć. Zapraszamy do oglądania.

Relacja z wizyty

Przedszkolaki z Jabłonki Orawskiej w tradycyjnych strojach ludowych

Orawskie Centrum Kultury

Zabytkowy Kościół w Orawce

Skansen  Zubrzycy Górnej

Korbacz - tradycyjne ser góralski produkowany z mleka krowiego.

Piękne, górskie widoki

Na szczycie Babiej Góry

Orawskie pamiątki

Do przedszkola zostały zakupione tradycyjne koszule dla dzieci z haftem orawskim, które będą pięknie prezentowały się podczas różnych uroczystości i występów.