Przedszkole w Berlinie

W imieniu wszystkich pracowników, biorących udział w wizycie studyjnym w przedszkolu KITA BRAUEREIHOF w Berlinie, składamy serdeczne podziękowania, za umożliwienie nam wyjazdu, poprzez zatrzymanie dzieci  w domu. Przywieźliśmy mnóstwo nowych pomysłów na urozmaicenie oferty dla przedszkolaków i stymulowanie ich harmonijnego rozwoju. Już od września będziemy wprowadzać kolejne zmiany, w których zawsze podążamy za dzieckiem i jego potrzebami. Nisko się Państwu kłaniamy i dziękujemy za zrozumienie naszej chęci rozwoju.

 

Nowa łazienka w ogrodzie

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z poniższymi zdjęciami przedstawiającymi świeżo wyremontowaną toaletę zewnętrzną. Podczas zabawy w ogrodzie przedszkolaki korzystają od teraz z nowoczesnej, przytulnej łazienki.

 

 

Kurtyna wodna

 Korzystając z pięknych, upalnych dni uruchomiliśmy w naszym przedszkolu "kurtynę wodną". Dzieci mogą się ochłodzić i sprawia im to dużo frajdy! Zachęcamy do przynoszenia strojów kąpielowych i ręczników. Poniżej mini relacja z wodnych szaleństw.

 

 

Samodzielność podczas posiłków

W naszym przedszkolu od dawna stawiamy na samodzielność dzieci podczas posiłków. Przedszkolaki robią sobie kanapki, starszaki smarują chleb masłem, nalewają zupę z wazy,  podczas obiadu używają noża do krojenia. Nadszedł czas także na młodsze dzieci. Od teraz także trzy- i czterolatki mają możliwość uczenia się nalewania sobie zupy. Całe przedszkole natomiast samodzielnie nakłada sobie składniki na talerz podczas obiadu. Dzięki temu mogą nałożyć sobie taką ilość produktów jaka im odpowiada, uczą się, że należy się dzielić z innymi, czekają na swoją kolej oraz rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową. Początki mogą wydawać się trudne, pamiętajmy jednak, że praktyka czyni mistrza.

 

 

Witamy wakacje

Z okazji zakończenia roku szkolnego i rozpoczęcia wakacji uczniowie z pobliskiego gimnazjum zrobili dzieciom niespodziankę - podarowali im kolorowe balony! Przedszkolaki były zachwycone, a krzyki radości słychać było z daleka. Gimnazjalistom dziękujemy, a naszym dzieciom i rodzicom życzymy radosnych chwil i wypoczynku.

 

 

Warsztaty z pierwszej pomocy

25.06.2018

Zbliżają się wakacje, czas beztroski i swobody. Jest to także czas, gdzie dzieci bardziej niż zwykle narażone są na różne niebezpieczeństwa. Strażacy odwiedzili grupę Smoków, aby opowiedzieć im jak bezpiecznie zachowywać się podczas wakacji. Przeprowadzili także kurs pierwszej pomocy, dzięki czemu przedszkolaki już wiedzą co robić, jeśli jakiś człowiek będzie potrzebował pomocy. Miejmy jednak nadzieję, że nie będą musiały z tej wiedzy korzystać. Życzymy wszystkim bezpiecznych wakacji!

 

Parowozem wokół Poznania

22.06.2018

Grupa Elfów poczuła już klimat wakacji, dlatego postanowiła wybrać się na wycieczkę parowozem wokół Poznania. Pan konduktor sprawdził, czy wszyscy mają ważne bilety i uśmiech na twarzy. Przedszkolaki mijały różne poznańskie stacje kolejowe, a zawędrowały nawet do Kiekrza. Czas miło upłynął na podziwianiu widoków oraz zjadaniu smacznych przekąsek. Ta wycieczka na pewno długo pozostanie w pamięci dzieci, ponieważ dla niektórych z nich była to pierwsza w życiu podróż pociągiem!

  

 

Pożegnanie starszaków

21.06.2018

Dzieci z grup Czarodziejów i Smoków kończą już swoją edukację przedszkolną, żeby już we wrześniu przekroczyć progi szkoły jako uczniowie. Z tej okazji młodsi koledzy i koleżanki pożegnały starszaków wesołymi wakacyjnymi piosenkami. Starsze grupy również przygotowały krótki program artystyczny, aby podziękować wszystkim pracownikom przedszkola za wspólne lata oraz kolegom i koleżankom za wspaniałe zabawy i przyjaźnie. Każde dziecko otrzymało zakładkę do książek, aby korzystając z niej, wspominały miło przedszkole.

  

 

Pizzeria

15.06.2018

Realizując projekt "Pizza" nie mogło zabraknąć robienia i skosztowania własnej pizzy. Dzięki warsztatom w pizzerii Pizza Express Chochliki mogły poczuć się jak prawdziwi włoscy pizzaiolo. Dzieci formowały kształt pizzy z ciasta, smarowały sosem i dobierały ulubione składniki. Następnie ze smakiem zjadały swoje "placki".

 

Nocka w przedszkolu

15.06.2018

Nocowanie w przedszkolu jest testem samodzielności dla grup opuszczających progi Baśniowego Zamku. Pokazuje także, że dzieci odważnie mogą już iść do szkoły, bo przecież prawdziwy uczeń nie boi się spać bez rodziców, prawda? Smoki i Czarodzieje udowodniły to wspaniale sobie radząc podczas wspólnej nocki. Zaczynając od "kina", poprzez szukanie skarbów, przejście przez wielką pajęczynę w piwnicy, przygotowanie kolacji, jedzenie popcornu i na "Pidżama party" kończąc. A rano oczywiście na dzieci czekało samodzielne przygotowanie śniadania i wręczenie odznak dla wszystkich nocnych Marków. 

 

Straż pożarna

12.06.2018

Grupa Elfów odwiedziła Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 5 na os. B. Chrobrego. Dzieci miały okazję zwiedzić jednostkę, obejrzeć sprzęt strażacki, zapoznać się z filmem edukacyjnym o zmaganiach strażaków, a także przymierzyć hełm strażacki, co wzbudziło największe emocje. Na zakończenie przedszkolaki zjadły śniadanie na terenie Straży. 

 

My first English Dictionary

08.06.2018

Olga P. z grupy Chochlików oraz Emilka i Ola z grupy Czarodziejów wzięły udział w napisaniu Pierwszego Obrazkowego Słownika Języka Angielskiego dla Przedszkolaków "MY FIRST ENGLISH DICTIONARY" razem z innymi dziećmi z przedszkoli na terenie Poznania. Główną ideą przedsięwzięcia było zachęcenie dzieci do nauki j. angielskiego, tak ważnego w dzisiejszych czasach. Kolorowe obrazki podstawowych słów stworzone przez przedszkolaki na pewno uatrakcyjnią tę naukę. Słowniki, które każdy z uczestników dostał na pamiątkę, zostały wydrukowane dzięki dotacji Wielkopolskiego Kuratora Oświaty oraz Miasteczka Oświatowego.

 

Warsztaty o biedronce

08.06.2018

Kontynuując projekt "Biedronka" grupę Czarodziejów odwiedził dziś wykładowca z UAM-u specjalista w dziedzinie chrząszczy. A Czarodzieje dobrze już wiedzą, że biedronki należą do rodziny chrząszczy, więc wszystko się zgadza. Ekspert najpierw przedstawił krótką prezentację o owadach, a następnie przedszkolaki oglądały różne gatunki biedronek pod binokularem. Zobaczyli nawet najmniejszą i największą biedronkę w Polsce! Zajęcia były bardzo ciekawe, a pan doktor był miło zaskoczony wiedzą i otwartością naszych dzieci. 

 

Zbiory Przyrodnicze

05.06.2018

Grupa Czarodziejów realizując projekt "Biedronka" postanowiła wybrać się na wycieczkę do Zbiorów Przyrodniczych, aby obejrzeć okazy biedronek. Na miejscu okazało się, że w Zbiorach jest wiele innych interesujących rzeczy! Od kolekcji roślin tropikalnych, przez zbiory bezkręgowców na kościach mamuta kończąc. Udało się także zobaczyć gablotę biedronek, co było tylko przedsmakiem tego, co czeka na Czarodziejów już za kilka dnia - odwiedzi ich ekspert w dziedzinie biedronek. Dzieci już nie mogą się doczekać.

 

Rejs barką po Warcie

04.06.2018

Dzieci z grupy Chochlików wzięły dzisiaj udział w niezwykłej wycieczce. Był to rejs barką po Warcie! Pogoda i humory dopisywały, więc czas szybko minął w miłej atmosferze i doborowym towarzystwie. Dla przedszkolaków była to świetna okazja, żeby podziwiać nasz piękny Poznań od trochę innej strony niż zwykle. 

 

Wręczenie nagród w konkursie literackim

30.05.2018

Tradycją już w naszym przedszkolu jest organizacja konkursu "I Ty możesz zostać pisarzem". Dzieci piszą własne opowiadanie lub wiersze i wykonują do nich ilustracje. Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, co widać w dziełach przedszkolaków. Poziom jak zawsze był bardzo wysoki i wszyscy uczestnicy zostali obdarowani książką - aby poszerzać swoje zainteresowania literaturą. Pamiętajmy, że czytanie książek niesie ze sobą wiele korzyści już od najmłodszych lat.

 

Warsztaty masażu

28.05.2018

Kontynuując projekt "Człowiek" Skrzaty zaprosiły kolejnego eksperta od ludzkiego ciała - mamę Zosi L. Okazało się, że mama Zosi robi wspaniałe masaże! A co jak co, ale masażyki przedszkolaki bardzo lubią. Dzieci mogły zobaczyć jak wygląda profesjonalny stół do masażu, a chętni mogli się nawet na nim położyć. Skrzaty dowiedziały się także czym są chińskie bańki, a pod koniec spotkania byli już tak wyedukowani, że nawzajem się masowali i to bez pomocy dorosłych.

 

Festyn Rodzinny

24.05.2018

Na ten dzień wszyscy czekali: dzieci, rodzice i nauczyciele. Przedszkolaki spędzające czas na próbach, nauczyciele sprawujący pieczę, aby wszystko się udało oraz rodzice, chcący spędzić czas z rodziną na wspólnej zabawie. I wreszcie się zaczęło! Festyn Rodzinny. W tym roku motywem przewodnim była tęcza - każda grupa była ubrana w inną tęczową barwę, a tańce, piosenki i wiersze również nawiązywały do tych kolorów. Nawet na oknach można było podziwiać galerię tęczowych obrazów. Po części artystycznej można było skorzystać z przygotowanych atrakcji: zwiedzić wóz Straży Pożarnej, poćwiczyć w kąciku Lecha Poznań, wyprodukować własne mydełko, ulepić coś z gliny, malować na folii w kąciku plastycznym, wziąć udział w poszukiwaniu skarbu lub bawić się razem z Filharmonią Pomysłów. Bardzo dużym zainteresowaniem, jak zwykle, cieszyła się loteria fantowa, gdzie każdy los wygrywał. Po tylu emocjach można było posilić się i odpocząć w kawiarence, która oferowała pyszne ciasta oraz obiadowe specjały przedszkola.

 

"Legenda Wielkopolska"

21.05.2018

Korzystając z zaproszenia Administracji os. B. Chrobrego przedszkolaki obejrzały dzisiaj spektakl pt.: "Legenda Wielkopolska" w wykonaniu aktorów Teatru Animacji w ODK Dąbrówka. Była to ciekawa historia dwóch koziołków i ich przygód. Musiały między innymi uciekać przed groźnym wilkiem! Na szczęście dzięki sprytowi dotarły na poznański rynek na wieże ratuszową, gdzie na pamiątkę tego wydarzenia po dziś dzień trykają się różkami o godzinie dwunastej. Uśmiechy nie znikały z dziecięcych twarzy przez całe przedstawienie, mimo, że było też trochę strachu.

 

 Pokaz iluzjonisty

17.05.2018

Przedszkolaki w Baśniowym Zamku bardzo lubią wszystko co bajkowe, dziwne, magiczne... I właśnie dzisiaj mogły się przenieść wraz z magikiem w tajemniczy świat iluzji. Sztuczki wszystkim bardzo się podobały, a niektóre dzieci pełniły nawet rolę asystenta iluzjonisty. Było dużo śmiechu, zdziwienia, a brawa nie cichły. Po występie jeszcze długo można było usłyszeć rozmowy i domysły o tym jak była wykonana dana sztuczka. 

 

Warsztaty z tworzenia naturalnych kosmetyków

15.05.2018

Mama Matyldy z Czarodziejów oraz Laury ze Skrzatów postanowiła przeprowadzić warsztaty z tworzenia naturalnych kosmetyków. Dzieci zobaczyły jak zrobić mydło oraz własnoręcznie przygotowały peelingi i pastylki do kąpieli. Dowiedziały się także jakie witaminy dodaje się do kosmetyków oraz wybierały piękne owocowe zapachy. Wyprodukowane rzeczy zostały później wykorzystane jako prezent dla rodziców z okazji ich świąt. 

 

Warsztaty dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego

14.05.2018

Kolejnym ekspertem, który pojawił się w grupie Skrzatów podczas projektu "Człowiek" był tata Kai - strażak. Zaprezentował dzieciom jak należy zachować się podczas sytuacji zagrożenia pożarowego. Przedszkolaki mogły także przymierzyć strój strażaka, a także dowiedziały się jak ewakuować się z budynku w czasie pożaru oraz z miejsca mocno zadymionego. Ewakuacja, oprócz części teoretycznej, była zrealizowana w praktyce - na szczęście bez ognia, ale dzieci na pewno na długo zapamiętają tę lekcję.

 

Koncert edukacyjny "Chuch Świstodmuchowski"

14.05.2018

To już ostatni koncert Filharmonii Pomysłów w tym roku szkolnym. Tym razem dzięki Muzycznej Kamienicy dzieci poznały instrumenty dęte drewniane - flet poprzeczny, flet piccolo, fagot i obój. Podczas programu "Problem na pięciolinii" przedszkolaki dobrze bawiły się do melodii z bajek takich jak "Reksio" czy "Miś Uszatek". Dziękujemy za ten wspaniały, muzyczny rok!

 

Warsztaty stomatologiczne

11.05.2018

W grupie Skrzatów rozpoczął się nowy projekt - "Człowiek". Ekspertem od ludzkiego ciała, a dokładniej od zębów okazała się mama Wiktora, która przeprowadziła warsztaty stomatologiczne. Dzieci mogły dowiedzieć się jak prawidłowo myć zęby - wzbudziło to dużo zainteresowanie dzięki modelowi "wielkiej sztucznej szczęki". Przedszkolaki dzieliły także produkty na zdrowe i te, których jedzenia należy unikać.

 

 

Zakończenie projektu "Bajka"

10.05.2018

Na podsumowanie projektu "Bajka" grupa Elfów zaprosiła swoich rodziców na inscenizację pt.: "Żaby i bociany". Po występie sala zamieniła się w pracownie krawiecką - zadaniem dzieci i dorosłych było stworzenie stroju dla wymyślonej postaci z bajki. Na koniec każdy zaprezentował swoje dzieło. Było bardzo miło i rodzinnie. 

 

Wycieczka do Kościana

09.05.2018

Tegoroczna wycieczka całego przedszkola miała miejsce w Nenufar Club w Kościanie, gdzie na dzieci czekała piracka przygoda! Atrakcji było co niemiara: płynięcie tratwą, spotkanie dinozaurów, odczytywanie egipskich hieroglifów, pasowanie na pirata, legendy i tańce indiańskie oraz, co najważniejsze, poszukiwanie skarbu. Dzieci musiały wykazać się sprawnością fizyczną, spostrzegawczością, a także umiejętnością współpracy. Na zakończenie przygody, aby ostudzić emocje przedszkolaki ochłodziły się pysznymi lodami. Dzieci wróciły do domów zmęczone, ale bardzo zadowolone. Okazało się, że bycie piratem wcale nie jest łatwe. Ahoj!

 

Zakończenie projektu "Zegar"

08.05.2018

W czasie trwania projektu "Zegar" w sali Czarodziejów można było poczuć się jak u zegarmistrza - wszędzie znajdowały się zegary i inne przedmioty z nimi związane. Na zakończenie dzieci zaprosiły swoich rodziców, aby i oni weszli w ten tykający świat. Przedszkolaki bardzo zaangażowały się w tworzenie własnych zegarów, a dorośli aktywnie ich wspierali. Efektem twórczej pracy były przeróżne rodzaje zegarów: z kukułką, wahadłowy, budziki, a nawet zegar na wieży ratuszowej i inne.

 

 

Warsztaty literackie

25.04.2018

Podczas warsztatów literackich w Księgarni z Bajki Elfy przeniosły się w bajkowy świat Calineczki. Poprzez ciekawe opowiadanie, rekwizyty i wspólne zabawy wysłuchały historii tej małej dziewczynki i twórczo spędziły czas.

 

Lekcja biblioteczna

25.04.2018

Ostatnią aktywnością w ramach projektu "Zegar" w grupie Czarodziejów było wzięcie udziału w lekcji bibliotecznej o zegarach w filii Biblioteki Raczyńskich w ODK Dąbrówka. Dzieci dowiedziały się jak korzystać z biblioteki, następnie wysłuchały książki o zegarze, a na końcu wykonały pracę plastyczną - budzik z płyty CD.

 

 

Konkurs recytatorski

23.04.2018

Podczas V edycji Przedszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Dziecięcej wzięło udział 8 dzieci. Wszyscy pięknie recytowali przygotowane wcześniej wiersze, a publiczność gromko oklaskiwała artystów. Po obradach jury, w międzyczasie których czas umilił dzieciom występ Elfów, okazało się, że zwycięzcą została Olga P. z Chochlików. Drugie miejsce zdobyła Zosia L. ze Skrzatów, a trzecie Ola z Czarodziejów. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki.

 

Przedstawienie teatralne "Zaczarowany las"

19.04.2018

Podczas odwiedzin Teatru Pinokio w naszym przedszkolu, dzieci miały okazję obejrzeć przedstawienie teatralne pt.: "Zaczarowany las". Był to spektakl ekologiczny o trzech chłopcach spędzających czas w lesie, którzy nie potrafili uszanować jego mieszkańców. Łamali gałęzie, śmiecili i bardzo hałasowali. Mieszkańcy lasu tłumaczyli chłopcom, jak należy dbać o las i przyrodę, jednak oni nie zmienili swojego zachowania, za co Duch Lasu postanowił ich ukarać. Motto spektaklu brzmiało: "Żyj w zgodzie z przyrodą".

 

XVI Festiwal Piosenki Przedszkolnej

17.04.2018

Podczas Festiwalu Piosenki Przedszkolnej w Młodzieżowym Domu Kultury nr 3 dzieci z grupy Smoków zaprezentowały przygotowane wcześniej piosenki. Zuzia zaśpiewała utwór pt.: "Chociaż mało mamy lat", Lena "Czary mary", a Patryk "Kolorowy deszcz". Dzieci otrzymały dyplomy z wyróżnieniem oraz pistolety na bańki mydlane .

 

 

Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski

16.04.2018

Zosia L. z grupy Skrzatów reprezentowała nasze przedszkole podczas „Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego pt.: „Ulubione wiersze W. Chotomskiej, J. Brzechwy i J. Tuwima” odbywającego się w Przedszkolu nr 35 im. Króla Maciusia I. Dziewczynka przedstawiła wiersz W. Chotomskiej pt.: „Parasolowe sny”. Jej występ zachwycił jurorów i Zosia zdobyła II miejsce za co otrzymała książkę, notes oraz pamiątkowy dyplom. Cała grupa serdecznie ją wspierała i pogratulowała występu.

 

Pizzeria

12.04.2018

Grupa Skrzatów została zaproszona przez rodziców Olafa do Pizzerii Gabbiano Felice. Tam dzieci miały okazję własnoręcznie zrobić pizze z małą pomocą kucharza, a następnie każdy mógł zjeść swój wyrób. Przedszkolaki były bardzo zadowolone, a buzie wysmarowane sosem pomidorowym - to znak, że bardzo im smakowało.

 

 

Muzeum Sztuk Użytkowych i Stary Rynek

10.04.2018

Dzieci z grupy Czarodziejów wybrały się na wycieczkę do Muzeum Sztuk Użytkowych na Wzgórzu Przemysła, aby obejrzeć znajdującą się tam kolekcję zegarów. Zegary stojące, wiszące, słoneczne, z wahadłem, stołowe... a wszystkie stare i pięknie zdobione. Korzystając z okazji przedszkolaki wjechały windą na wieżę widokową, z której rozciąga się wyjątkowy widok na miasto i okolicę, a także na zegar na wieży ratuszowej. Dodatkowo będąc na Starym Rynku dzieci znalazły dwa zegary słoneczne - na kamieniczce oraz na Ratuszu.

  

 

Koncert edukacyjny "Dyl Smykosmyczkowski"

09.04.2018

W Muzycznej Kamienicy mieszka pewien stolarz, który postanowił wyrzeźbić z kawałka drewna Dyla. Dyl nie mógł jednak odnaleźć się wśród instrumentów smyczkowych, ponieważ czegoś mu brakowało. Z pomocą dzieci i Niebieskiego Kota udało się odszukać brakującej rzeczy - to smyczek! Teraz Dyl razem z altówką, skrzypcami oraz kontrabasem może dawać niezapomniane koncerty.

 

Ogród Czasu

06.04.2018

Grupa Czarodziejów, pewnego słonecznego dnia, wybrała się na wycieczkę nad Jezioro Maltańskie do Ogrodu Czasu. Tam czekało na nią ważne zadanie - znaleźć pięć zegarów słonecznych. Udało się odszukać cztery, po piątym została tylko tabliczka informacyjna. Każdy zegar różnił się od siebie wyglądem, a także sposobem pokazywania godzin. Wszyscy mogli także dotknąć słoneczka na jednym z zegarów - ma to przynieść szczęście i pomyślność.

 

 

Wizyta u zegarmistrza

05.04.2018

W ramach projektu "Zegar" grupa Czarodziejów wybrała się na spacer do zegarmistrza. Mogła tam zobaczyć różne rodzaje zegarów, narzędzia potrzebne do ich naprawy, wnętrze zegara, a także posłuchać dźwięku budzików i wahadła. Dzieci zadawały także różne pytania, a na zakończenie dzięki patrzeniu przez specjalną lupę, miały okazje poczuć się jak prawdziwi zegarmistrzowie.

 

Warsztaty pieczenia chleba

28.03.2018

Dzieci z grupy Chochlików wzięły dzisiaj udział w warsztatach pieczenia chleba. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć jak wygląda proces wyrabiania oraz wygniatania i wyrastania ciasta w specjalnym piecu. Gotowe chlebki idealnie nadadzą się do wielkanocnych koszyczków.

 

Wielkanoc

28.03.2018

Każdy przedszkolak był dzisiaj bardzo podekscytowany – może uda się komuś zobaczyć Zająca! Na pewno gdzieś się schował, przecież widać jego ślady. Okazało się, że Zając jest bardzo sprytny i wcale nie tak łatwo go odnaleźć. Najpierw dzieci musiały wykonać różnorodne zadania – na szczęście wszystkim się udało i można było zacząć poszukiwanie prezentów. Gdy przedszkolaki nacieszyły się podarunkami nadszedł czas na wspólne uroczyste śniadanie, dzielenie się jajkiem i złożenie życzeń świątecznych. Dzieci z grupy Chochlików wielkanocnym przedstawieniem umiliły czas innym przedszkolakom. Zająca niestety nikt nie widział, może uda się za rok.

 

 

Pałac Baborówko

27.03.2018

Przedszkolaki z grupy Elfów zostały zaproszone przez dziadka Stasia Ś. do Pałacu Baborówko. Tam czekało na nie mnóstwo atrakcji: wspólne ognisko, jazda na przyczepie od traktora, szukanie i malowanie jajek, oglądanie koni w stajni oraz sprzętu dla koni, a także poznanie dawnych pojazdów. Wycieczka była bardzo interesująca, a dzieci szczęśliwe.

 

 

Słuchowisko o rycerzu i smoku

26.03.2018

Dzisiaj w przedszkolu działy się niesłychane rzeczy! Gdzieś w sali ukrył się rycerz na koniu, a także smok. Na pewno oni gdzieś tu są, przecież dzieci wyraźnie słyszały tętent kopyt, dźwięki zbroi oraz odgłosy smoka… Ale coś tu się nie zgadza. Wisi tu tylko taka mała zasłonka, jak oni wszyscy się tam zmieścili? Pan prowadzący wszystko wyjaśnił przedszkolakom. Dźwięki były wydawane przez specjalne instrumenty - na koniec dzieci same mogły się przekonać jak one działają. A dzisiejsze nietypowe przedstawienie nazywa się słuchowisko – teraz już każdy wie, co to oznacza.

 

Warsztaty wielkanocne

19-22.03.2018

Dopiero co pożegnaliśmy zimę, a już okazuje się, że Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji, jak co roku, rodzice wraz z dziećmi wzięli udział w warsztatach, na których dekorowali własnoręcznie upieczone przez przedszkolaki mazurki. Wytwarzane były również piękne ozdoby na wielkanocny stół. W przyjaznej atmosferze czas upłynął bardzo szybko i kreatywnie.

 

Kino Elfów i Skrzatów

21.03.2018

Panie nauczycielki z grup Elfów i Skrzatów postanowiły zaprosić dzieci na seans filmowy pt.: "Bajki naszych rodziców". Przedszkolaki musiały zakupić bilet w kasie gdzie otrzymały również popcorn. Następnie przeniosły się do świata Smerfów, Gumisiów i innych bajkowych stworzeń, które ich rodzice oglądali w dzieciństwie. Było miło, zabawnie i trochę strasznie. Jak w prawdziwym kinie.

 

Budki lęgowe dla wróbli

Z wielką radością i dumą informujemy, iż nasze przedszkole wzięło udział w inicjatywie Miasta Poznania mającej na celu zwiększenie populacji wróbla, poprzez zamontowanie budek lęgowych. Projekt "Wróblu wróć" zwraca uwagę na spadek liczebności tego popularnego ptaka. Budki już wiszą w naszym ogrodzie, teraz wystarczy czekać, aż pojawią się w nich wróble. Badania wykazują jednak, że ptaki wybierają chętniej budki używane, dlatego może się okazać, że w pierwszym sezonie po zamontowaniu wróble nie zasiedlą nowych budek.


 

Koncert muzyki góralskiej

19.03.2018

Dzisiaj w przedszkolu gościliśmy prawdziwych Górali, którzy zaprosili nas na wspaniały koncert. Wysłuchaliśmy dźwięków akordeonu, skrzypiec i kontrabasu, a także pięknego góralskiego śpiewu. Dzieci miały okazje poznać podstawowe góralskie kroki taneczne, a także dowiedziały się jak nazywają się poszczególne części stroju Górala. Przedszkolaki nauczyły się także słów w gwarze góralskiej.  Wszyscy wyśmienicie się bawili, hej!

 

Dzień św. Patryka

16.03.2018

Przy okazji omawiania tematu "Irlandia" postanowiliśmy świętować dzień św. Patryka - patrona tego kraju. Wszystkie dzieci i nauczycielki przyszły ubrane do przedszkola na zielono, a tam czekała moc atrakcji. Przedszkolaki zaśpiewały wspólnie piosenkę po angielsku, wypełniały kontur koniczyny różnymi technikami plastycznymi, a także wzięły udział w quizie wiedzy o Irlandii. Wszystko przeplatane było skoczną irlandzką muzyką i tańcami.

 

Koncert edukacyjny "Stuk i Pukpukpuki"

12.03.2018

Dzisiaj ponownie gościliśmy w przedszkolu Filharmonie Pomysłów. Razem z szewcem Stukiem przenieśliśmy się do zakładu szewskiego, by uszyć buty. Niebieski Kot oraz Bębenek Benek ciekawie opowiadali nam o instrumentach perkusyjnych, szukając stopy dla muzycznych butów. Było bardzo ekspresyjnie, głośno i kolorowo.

 

Muzeum Rogala

06.03.2018

Grupa Chochlików odwiedziła Muzeum Rogala, gdzie wzięła udział w warsztatach. Dzieci miały okazje samodzielnie przygotować Rogale do pieczenia, a następnie spróbowały po kawałku tego pysznego wypieku. Przedszkolaki otrzymały także Certyfikat Czeladnika. Po zakończonych warsztatach Chochliki obejrzały trykające się koziołki z okien Muzeum.

 

Zajęcia otwarte w grupie Smoków

02.03.2018, 05.03.2018

Podsumowanie projektu "Kosmos" w grupie Smoków odbyło się podczas zajęć otwartych dla rodziców. Dzieci wspólnie układały puzzle o kosmosie, rozwiązywały quiz, bawiły się w kosmiczną przygodę i rozwiązywały zadania związane z kosmosem.

 

Warsztaty edukacyjne Lego

13.02.2018

Aby umilić dzieciom czas podczas ferii zimowych, mama Stasia z Chochlików i naszego absolwenta Krzysia, przeprowadziła warsztaty edukacyjne z wykorzystaniem klocków Lego. Przedszkolaki zostały podzielone na zespoły, każda grupa wybrała lidera i zaczęło się! Na początku drużyny budowały z Lego na podstawie wzoru, następnie układały jak najdłuższego węża, a na końcu tworzyły statek kosmiczny według własnych pomysłów. Dzieci mogły rozwinąć swoją kreatywność i taka forma zajęć bardzo przypadła im do gustu.


 

Zajęcia o kosmosie w Smokach

07.02.2018, 08.02.2018

Realizując projekt Kosmos okazało się, że w grupie Smoków jest wielu specjalistów w tej dziedzinie. Swoją wiedzą postanowili podzielić się z dziećmi Dziadek Tadzia, Mama Ignasia oraz Tata Marysi i Stasia. Dzieci miały możliwość obejrzeć lunetę, filmy o gwiazdach, start rakiety, a także wysłuchać ciekawostek o Mikołaju Koperniku. Przedszkolaki były bardzo zainteresowane informacjami przedstawionymi przez gości, a także rekwizytami które przynieśli. Były to bardzo wartościowe spotkania, które z pewnością na długo pozostaną w pamięci dzieci.

 

Mobilne planetarium

07.02.2018

Grupa Elfów i Smoków w ramach projektu Kosmos zaprosiła do przedszkola mobilne planetarium. Dzieci miały możliwość obejrzenia krótkiego filmu oraz pięknych zdjęć związanych z kosmosem, a wszystko to odbyło się w przenośnej kopule, dzięki czemu można było się poczuć jak w prawdziwym obserwatorium. Przedszkolaki brały również udział w ciekawych doświadczeniach.

 

Koncert w Katedralnej Szkole Muzycznej

06.02.2018

Elfy, Chochliki, Smoki i Czarodzieje wybrały się dzisiaj do Katedralnej Szkoły Muzycznej na koncert zorganizowany przez uczniów tej szkoły. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem słuchały brzmienia różnych instrumentów takich jak gitara, flet czy harfa. Artyści na scenie nie zawiedli, a my wróciliśmy do przedszkola bardzo zadowoleni.

 

Przedstawienie teatralne "Morskie opowieści"

02.02.2018

Grupy Elfów, Chochlików, Czarodziejów i Smoków wybrały się na przedstawienie teatralne pt.: "Morskie opowieści" do Szkoły Podstawowej Łejery. Spektakl opowiada o parze bohaterów, który budują swój własny statek i wypływają w nieznane. Po drodze czeka ich oczywiście mnóstwo przygód, dzięki czemu bohaterowie zbliżają się do siebie i zostają prawdziwymi przyjaciółmi. Okazało się również, że jedną z głównym ról grał dziadek naszego przedszkolaka - Marcela.

 

Koncert edukacyjny "Och!Mistrz"

29.01.2018

Dzisiaj razem z Filharmonią Pomysłów kolejny raz przenieśliśmy się do Muzycznej Kamienicy. Tym razem dzieci dowiedziały się kim jest kompozytor i pomogły mu szukać... no właśnie, czego? Kompozytor sam nie wiedział. Dzięki pomocy Agencji Detektywistycznej "Niuchacz" i przedszkolaków udało się odnaleźć Flecię - natchnienie pana kompozytora! Okazało się, że natchnienie to bardzo ważna rzecz podczas tworzenia muzyki i dla każdego z nas może być ono czymś innym.


 

Dzień Babci i Dziadka

25.01.2018

Nasze przedszkole odwiedzili dzisiaj wyjątkowi goście - ukochane babcie i dziadkowie! Każda grupa przedstawiła własny program artystyczny, w którym pokazała swoje umiejętności aktorskie, muzyczne oraz taneczne. Dziadkowie byli bardzo wzruszeni i dumni ze swoich wnucząt. W podziękowaniu za miłość i opiekę, dzieci oprócz występów, przygotowały również drobne upominki. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

 

Balik karnawałowy

22.01.2018

Dziś od rana w naszym przedszkolu działy się dziwne rzeczy... Dostojnie przechadzały się księżniczki, przelatywały wróżki, zwierzęta bawiły się ze sobą, a bezpieczeństwa strzegli superbohaterowie. To dzieci przebrane na bal karnawałowy! W końcu nastał ten wyjątkowy i długo wyczekiwany dzień. Wszyscy wspaniale się bawili w rytm dziecięcych hitów, a dzięki animatorom i wspólnym tańcom przedszkolaki odzyskały kolory, które wcześniej zniknęły.

 

Koncert edukacyjny "Brzdękobrzdęccy"

08.01.2018

Dzisiaj w naszym przedszkolu odbył się kolejny z cyklu koncertów Filharmonii Pomysłów. Poznaliśmy nowego mieszkańca Muzycznej Kamienicy - fryzjera Brzdękobrzdęckiego, który bezskutecznie próbował uczesać gitarowych Roztrzepusów. Dzieci miały okazję wysłuchać brzmienia instrumentów strunowych szarpanych - gitary basowej i elektrycznej. Przedszkolakom bardzo podobały się zaprezentowane utwory rockowe i same chętnie naśladowały grę na gitarze. Już nie możemy się doczekać kolejnego koncertu!

 

Poznańskie Kolędowanie Przedszkolaków

20.12.2017

Nasze przedszkolaki z grupy Chochliki miały możliwość prezentacji swoich umiejętności podczas Poznańskiego Kolędowania Przedszkolaków. Wydarzenie to było bardzo uroczyste, a nasi młodzi artyści wyjątkowo przejęci. Występom dzieci towarzyszył także koncert wspaniałych pieśniarzy przy akompaniamencie instrumentów muzycznych. Wszyscy zaprezentowali się znakomicie!

 

Grupy łączone

19-29.12.2017

Są takie dni w naszym przedszkolu, szczególnie w okresie świątecznym, że grupy zostają ze sobą połączone. Oznacza to, że młodsze i starsze dzieci spędzają część dnia razem. Jest to świetna okazja dla Maluchów, aby bawić się razem ze Starszakami i czegoś się od nich nauczyć. Ci drudzy natomiast czują się odpowiedzialni za swoich młodszych kolegów, bardzo się o nich troszczą, pomagają, wymyślają ciekawe zabawy. Jedną z takich zabaw zaproponowaną Skrzatom było malowanie na folii zawieszonej na odwróconych stołach. Dzieci były zachwycone nietypową formą, sprawiło im to dużo frajdy. Starsze przedszkolaki namalowały piękne zimowe pejzaże, a młodsi mogli wyzwolić swoją energię twórczą malując przeróżne esy-floresy.

 

Jasełka, wspólne kolędowanie i Wigilia

14.12.2017

Dzisiaj w przedszkolu spędziliśmy dzień bardzo uroczyście. Rozpoczęliśmy go Jasełkami przygotowanymi przez dzieci i panie z grupy Smoki. Następnie każda grupa zaprezentowała przepiękne tańce i kolędy, nie zabrakło również świątecznych piosenek w języku angielskim i niemieckim. Po powrocie do sal okazało się, że Gwiazdor w międzyczasie zostawił dzieciom prezenty! Radości nie było końca, a przedszkolaki nie mogły oderwać się od nowych upominków. Później wszyscy spotkaliśmy się przy wigilijnym stole, gdzie podzieliliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie bożonarodzeniowe życzenia i zjedliśmy pyszne potrawy.

 

Warsztaty bożonarodzeniowe

08-14.12.2017

Czując już świąteczną atmosferę po raz kolejny postanowiliśmy zaprosić rodziców naszych dzieci do udziału w warsztatach bożonarodzeniowych. Tradycyjnie już odbyło się ozdabianie pierników i „produkcja” świątecznych ozdób. Niepozornie wyglądające patyczki, kawałki sznurka czy bibuły zmieniały się w prawdziwe cuda. Przedszkolakom trudno było się oprzeć, aby nie podjadać kolorowych pierniczków – i nie ma się co dziwić, były przepyszne.

 

Teatr Krokodyl "Pastorałka"

11.12.2017

Podczas dzisiejszego przedstawienia Teatru Krokodyl poczuliśmy już klimat świąt - na scenie pojawił się Gwiazdor z workiem prezentów, Aniołek i diabły. Dzieci oprócz obejrzenia zabawnego spektaklu dowiedziały się także, że trzeba być uczciwym i dobrym człowiekiem, bo tylko tacy ludzie otrzymają prezenty od Gwiazdora oraz będą wiedli spokojne i szczęśliwe życie. Przypominanie o takich wartościach jest bardzo ważne dla przedszkolaków, szczególnie w okresie przedświątecznym.


 

Muzeum Rogala

08.12.2017

Grupa Czarodziejów wybrała się na wycieczkę do Muzeum Rogala, gdzie wzięła udział w warsztatach. Dzieci dowiedziały się jakie składniki są używane do produkcji Rogali Świętomarcińskich, wysłuchały legendy o powstaniu Rogala, poznały elementy gwary poznańskiej, wspólnie wypiekały Rogale przy użyciu tradycyjnych narzędzi, a także miały możliwość ich degustacji. Na końcu każdy otrzymał Certyfikat Czeladnika. Przy okazji przedszkolaki wybrały się na spacer po Starym Rynku, gdzie podziwiały świąteczne dekoracje oraz o godz. 12:00 oglądały trykające się koziołki ubrane w stroje św. Mikołaja.

 

Mikołajki

06.12.2017

W końcu nadszedł długo wyczekiwany przez wszystkich dzień - odwiedził nas św. Mikołaj! Zostawił dla wszystkich dzieci upominki, które przedszkolaki otrzymały dopiero po wykonaniu różnych zadań. Prezenty oczywiście schowane były w wyczyszczonych specjalnie na tę okazję butach. Dziś uśmiech nikomu nie schodził z twarzy, a miłym akcentem były zdjęcia robione z Mikołajem. Dzieci obiecały, że będą przez następny rok bardzo grzeczne, bo już nie mogą się doczekać kolejnych odwiedzin.

 

Trening pokazowy Lecha Poznań

05.12.2017

"Lech Poznań Football Academy" prowadzi w naszym przedszkolu zajęcia dodatkowe z piłki nożnej. Dzisiaj trenerzy zaproponowali wspólny trening dla wszystkich przedszkolaków. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy, gdzie poprzez zabawy tematyczne zagłębiały tajniki tego sportu. Podczas zimowej przygody czy wcielenia się w piratów czas minął bardo szybko, przyjemnie i w duchu sportu. Pamiętajmy, że ruch to zdrowie, a także dobra zabawa.

/

 

Koncert edukacyjny "Monia Kakofonia"

04.12.2017

Gdzie podziała się Monia Kakofonia? Miała tu być, a jest tylko pani praczka sprzątaczka. W dodatku pięknie śpiewa i nie chce zdradzić swojego imienia... To Monia Kakofonia się przebrała i chce ukraść najstarszy instrument świata! Próbuje tego dokonać przy pomocy magicznych przedmiotów, jednak coś poszło nie tak - przedmioty te nie pomagają ludziom mającym złe zamiary. Monia Kakofonia została zdemaskowana, a najstarszym instrumentem świata okazał się głos, którego nie da się ukraść, ponieważ jest z nami od zawsze na zawsze.

 

Andrzejki

30.11.2017

Tradycją w naszym przedszkolu jest obchodzenie Andrzejek i sprawdzanie naszej przyszłości. W tym roku były to wróżby wyjątkowe, bo oprócz polskich poznaliśmy także szkockie - w ramach projektu edukacyjnego "Szkocja". Okazało się, że jest kilka różnic, jednak nowe wróżby również dzieciom bardzo się podobały. Każda grupa lała też wosk i wspólnie próbowała odczytać, co przyniesie los.

 

Zakończenie projektów "Ziemniak" i "Jabłko"

27.11.2017

Grupy Skrzatów i Elfów, w ramach podsumowania swoich projektów, postanowiły przygotować krótki program artystyczny dla rodziców zakończony ogniskiem. Występy dzieci zachwyciły wszystkich, a dzięki ciekawym konkursom uczestnicy poczuli nutkę rywalizacji. Obieranie jabłka, aby została jak najdłuższa skórka, rzut ziemniakami do obręczy, przekładanie ziemniaka pod kurtką czy przejście z jabłkiem na łyżce to tylko część atrakcji. Miłym akcentem był także wspólny poczęstunek jabłkowo-ziemniaczany przygotowany przez rodziców, a pieczone jabłuszka i ziemniaki z ogniska smakowały wszystkim.

 

Warsztaty pszczelarskie

27.11.2017

Grupy Elfów, Chochlików, Czarodziejów i Smoków wzięły dzisiaj udział w niezwykle interesujących warsztatach pszczelarskich. Dzieci miały możliwość poznać bliżej pracę pszczelarza, a także zwyczaje tych najbardziej potrzebnych Ziemi owadów. Przedszkolaki zobaczyły jak wyglądają pszczele plastry i mogły ich dotknąć, próbowały miodu i pyłku kwiatowego oraz własnoręcznie wykonały świeczkę z wosku pszczelego. Główną atrakcją był szklany ul, gdzie pracowało ponad 3000 żywych pszczół! Dzieci z warsztatów wyszły bardzo zadowolone, z nową wiedzą oraz z drobnymi upominkami.

 

Warsztaty o jabłku

22.11.2017

W ramach projektu "Jabłko" Elfy odwiedziły Ogród Ekologiczny "Gładysiakowie", gdzie wzięły udział w warsztatach pt.: "Rumiane jabłuszko". Tam poznały historię jabłek, dowiedziały się o cennych witaminach, które zawierają te owoce, odwiedziły sad, robiły sok oraz pyszny mus, a także jabłkowe lizaki na patyku.

 

Warsztaty o ziemniaku

22.11.2017

Jedną z aktywności w ramach projektu "Ziemniak" w grupie Skrzatów były warsztaty pt.: "Pyry pieczone" w Ogrodzie Ekologicznym "Gładysiakowie". Dzieci dowiedziały się jak inaczej można nazywać ziemniaki, skąd one do nas przyjechały, bawiły się w "pyrkowe zabawy", zobaczyły jak sadzić i kopać ziemniaki, a także miały okazję skosztować pieczonych pyr w mundurkach. Na pamiątkę wycieczki każde dziecko dostało topinambur.

 

Teatr Krokodyl "Przygody Wróbelka Elemelka"

21.11.2017

Z wielką radością kolejny raz gościliśmy w naszym przedszkolu Teatr Krokodyl. Tym razem z ogromnym zainteresowaniem dzieci śledziły losy Wróbelka Elemelka. Ptaszek zaprosił do siebie gości, lecz nikt nie przyszedł - wszyscy wylecieli do ciepłych krajów! Na dodatek Elemelek poparzył się gorącymi ziemniakami. Dzięki wspólnym śpiewom i pomocy przedszkolaków Wróbelek dowiedział się jakie ptaszki zimują w naszym kraju - tych gości warto zapraszać na wspólne zimowe wieczory.

 

Koncert edukacyjny "Sztaba Bum-Bum"

13.11.2017

Podczas kolejnego koncertu Filharmonii Pomysłów razem z Niebieskim Kotem poznaliśmy złodzieja instrumentów - Sztabę Bum-Bum! Mogliśmy wysłuchać także nowego, dziwnego brzmienia, którym okazał się dźwięk balafonu. Dzięki pomocy dzieci i zabawie kapeluszowej udało nam się odczarować Sztabę, który już nigdy więcej nie kradł muzyki. Już nie możemy się doczekać kolejnego koncertu.

 

Wyjście Elfów do Biblioteki Raczyńskich

10.11.2017

Podczas wizyty Elfów w jednej z filii Biblioteki Raczyńskich znajdującej się w ODK "Dąbrówka", dzieci dowiedziały się jak wypożyczać książki za pomocą karty bibliotecznej, jak o nie dbać oraz tego, że książki należy oddawać w odpowiednim terminie. Wypożyczyły także książki o jabłku, które przydadzą się podczas realizowania projektu.

 

Pasowanie na przedszkolaka

09.11.2017

Wszystkie Skrzaty długo czekały na ten dzień - dzisiaj oficjalnie dołączyły do grona przedszkolaków! Dzieci zaprezentowały gościom pięknie przygotowane tańce, piosenki oraz wiersze, a następnie zostały pasowane na przedszkolaka. Występy zakończyły się pokazem wojów z Grupy Swarożyc. Ten dzień był bardzo miły i uroczysty.

 

Koncert edukacyjny "Niechmiech Śmiech"

07.11.2017

Kolejny raz przedszkolaki przeniosły się, dzięki Filharmonii Pomysłów, w magiczny świat instrumentów muzycznych. Tym razem poznały akordeon o wdzięcznym imieniu Kordzik. Nasz bohater był bardzo nieśmiały. Na szczęście jest to uleczalne! Wystarczy garść miłych słów, łyżka stołowa wiary w siebie, szczypta dystansu do siebie i powstaje cudowna mikstura zwana "Wstydziołkiem". Po wypiciu leku Kordzik pozbył się na zawsze wstydu i zagrał dzieciom piękny koncert, bez pomocy których nie udałoby się uwarzyć eliksiru.

 

Wycieczka na pocztę

06.11.2017

Grupa Elfów wybrała się na pocztę, żeby wysłać list. Na miejscu dzieci dowiedziały się jak to zrobić, do czego służy znaczek pocztowy oraz osobiście wrzucały list do skrzynki.

 

Wycieczka do Ogrodu Botanicznego

31.10.2017

Podczas warsztatów w Ogrodzie Botanicznym grupa Smoków próbowała odkryć sekrety niezwykłych drzew. Jak zbudowane jest drzewo? Do czego służą liście, a do czego kora? Na te i inne pytania przedszkolaki uzyskały odpowiedź podczas spaceru po Ogrodzie.

 

Wyjście do sklepu rowerowego

27.10.2017

Na zakończenie projektu "Rower" grupa Czarodziejów wybrała się na wycieczkę do sklepu rowerowego. Na miejscu dzieci oglądały różne rodzaje rowerów oraz akcesoria, zadawały pytania wcześniej przygotowane w przedszkolu i były bardzo zaskoczone ilością i różnorodnością jednośladów. Mogły się także popisać wiedzą zdobytą w ramach projektu odpowiadając na pytania sprzedawców.

 

Bal Kolorów

26.10.2017

Tego dnia w naszym przedszkolu było bardzo kolorowo! To za sprawą strojów dzieci, które pięknie przebrały się z okazji Balu Kolorów. Zabawa zaczęła się od prezentacji wierszy i piosenek związanych z kolorami, które przygotowały przedszkolaki. Następnie dzieci musiały zmierzyć się z jesiennymi zagadkami, a także stworzyć jesienną postać z balona, liści, sznurka i innych materiałów. Okazało się, że ich wyobraźnia nie zna granic i powstały prawdziwe cuda. Oczywiście nie zabrakło także swobodnych tańców do dziecięcych przebojów.

 

Teatr Krokodyl "Tadek Niejadek, Babcia i Dziadek"

25.10.2017

Dzisiaj ponownie gościliśmy w naszym przedszkolu Teatr Krokodyl. Tytułowy bohater przedstawienia nie lubi jeść - dopiero spacer z Dziadkiem i nieoczekiwana przygoda z balonem sprawiają, że Niejadek zmienia zdanie. Podczas spektaklu nie zabrakło wspólnej zabawy z dziećmi, bez których nasz Tadek nie mógłby wrócić na ziemię do kochających dziadków. Przedszkolaki dowiedziały się również jak zdrowo się odżywiać, żeby prawidłowo rosnąć.

 

Serwis rowerowy i wypożyczalnia rowerów miejskich

13.10.2017, 16.10.2017

W ramach projektu "Rower" realizowanego w grupie Czarodziejów dzieci wybrały się do pobliskiego serwisu rowerowego, aby zobaczyć jak wygląda praca serwisanta. Na miejscu zadały panu nurtujące pytania i mogły się przyjrzeć różnym ciekawym sprzętom. Po drodze do serwisu dzieci zadawały przechodniom pytania z wcześniej przygotowanej w przedszkolu ankiety. Następną wycieczką związaną z projektem było wyjście do wypożyczalni rowerów miejskich przy przystanku PST. Przy okazji dzieci szukały również ścieżek rowerowych z pomocą mapy rowerowej Poznania. Czarodzieje przypomniały sobie również zasady bezpiecznego zachowania się na skrzyżowaniu podczas przechodzenia przez jezdnię.

 

Dzień Edukacji Narodowej

12.10.2017

Podczas obchodów dzisiejszego Dnia Edukacji Narodowej wystąpiły dzieci ze wszystkich grup. Elfiki przywitały gości wierszem i zaprosiły na występy. Dzieci były przejęte i bardzo się starały, aby przygotowane piosenki, tańce i wiersze zaprezentować jak najlepiej. Uśmiechy i gromkie brawa były najlepszym dowodem na to, że wszystko się udało. Miłym akcentem na koniec były życzenia odraz wręczenie kwiatów od przedstawiciela Rady Rodziców - p. Katarzyny Kortus.

 

Warsztaty rowerowe i motocyklowe

04.10.2017

W ramach projektu "Rower" w grupie Czarodzieje oraz projektu "Motocykl" w grupie Chochliki odbyły się dzisiaj warsztaty dotyczące fizyki w tych pojazdach, przeprowadzone przez Fundację Einsteina. Zajęcia dotyczyły takich tematów jak ciśnienie powietrza w oponach, utrzymanie równowagi na rowerze, wytwarzanie prądu w dynamie, napęd spalinowy i proces spalania paliwa w silniku. Wszystkie zagadnienia były realizowane w oparciu o rekwizyty, a dzieci brały czynny udział w zajęciach.

 

Koncert edukacyjny "Fantom Klawiaturnik"

02.10.2017

Podczas dzisiejszego koncertu przenieśliśmy się razem z Ministrem Szarpidrutem do Komnaty Zapomnianych Instrumentów. Tam przedszkolaki mogły wysłuchać brzmienia akordeonu, gitary czy saksofonu. Pod koniec przedstawienia udało się nawet odczarować fortepian! Nie brakowało humoru, popisów aktorskich, a dzieci bardzo chętnie angażowały się w zadania przygotowane dla nich. Oby więcej takich koncertów, podczas których nauka łączona jest z dobrą zabawą.

 

Dzień Chłopaka

29.09.2017, 02.10.2017

Tegoroczne święto chłopców było obchodzone w każdej grupie indywidualnie. Były m.in. słodkie przekąski, zabawy wymyślone przez chłopców, tańce na gazecie czy popcorn strzelający wprost z maszyny. Wszyscy: i chłopaki i dziewczyny, bawili się świetnie.

 

Hipoterapia

20.09.2017

Dzisiaj odbyły się pierwsze w tym roku zajęcia z hipoterapii. Dzieci, stęsknione przez wakacje za konikami, z wielką chęcią podejmowały się jeżdżenia na nich. Niektórzy z lekką obawą, inni odważnie, ale najważniejsze  - na końcu zawsze z uśmiechem. Dzieci już nie mogą doczekać się kolejnych zajęć i chętnie wymieniają się wrażeniami z jazdy!

 

Teatr Krokodyl "Krasnal Hałabała"

19.09.2017

Podczas dzisiejszego przedstawienia Teatru Krokodyl dzieci poznały niezwykłe przygody Krasnala Hałabały - ptaki zaproszone przez Hałabałę na placek z borówkami nie pojawiły się! Wspólnie z Babą Sabą i Panią Jesienią dzieci próbowały dowiedzieć się dlaczego tak się stało. Było dużo śmiechu, a także specjalne zadania dla dzieci, takie jak poznawanie warzyw po ich kształcie i zapachu czy deptanie kapusty w beczce.

 

Wyjście na przejście dla pieszych

13.09.2017

Dzisiaj grupa Chochlików postanowiła zastosować w praktyce wiedzę o ruchu drogowym zdobytą na zajęciach. Spacer edukacyjny dotyczył bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych. Chochliki obserwowały różne znaki drogowe, a także zachowanie samochodów na drodze. To był bardzo pouczający spacer.


 

Koncert edukacyjny "Trąbisław Trututański"

04.09.2017

Podczas pierwszego koncertu w nowym roku szkolnym dzieci poznały trzy instrumenty dęte blaszane: trąbkę, puzon i tubę.  Dowiedziały się jak każdy z nich brzmi - największe zainteresowanie wzbudził puzon naśladujący Formułę 1. Dzieci mogły także osobiście z pomocą niebieskiego kota porównać budowę tych instrumentów.