Mikołajki

06.12.2018

Wczoraj dzieci dostały specjalne zadanie domowe - porządnie wyczyścić buty! Wywiązały się z tego znakomicie i po wykonaniu zadań od Mikołaja w swoich czyściutkich butach znalazły prezenty. Były bardzo uradowane i do końca dnia rozmawiały tylko o tym wydarzeniu. 

 

Przedstawienie "Papuga króla Heroda"

04.12.2018

"Papuga króla Heroda" to przepiękna opowieść pełna niesamowitych postaci, która przenosi nas do czasów narodzin Pana Jezusa. Zły król Herod ze strachu przed Dzieciątkiem szykuje podstęp... Jednak wesoła papuga oraz Zausznik robią wszystko, aby to królowi uniemożliwić. Przy pomocy przedszkolaków wszystko dobrze się kończy. Dzieci odetchnęły z ulgą i razem z bohaterami spektaklu śpiewały kolędy.

 

Koncert edukacyjny "Supermarket tańczących skarpet"

03.12.2018

Podczas dzisiejszego koncertu przenieśliśmy się razem z Filharmonią Pomysłów w świat muzyki i tańca. Było dużo dobrej zabawy w towarzystwie przeróżnych butów: Szpilki z Baletką, Trampka a nawet Skarpety. Dzieci mogły zapoznać się z ciekawymi stylami tanecznymi, a nawet same spróbowały zatańczyć łatwą choreografię do skocznej muzyki.

 

 

Czy w warzywach i owocach płynie prąd?

03.12.2018

Grupie Smoków bardzo zapadł w pamięć projekt "Prąd" i dzieci poprosiły mamę Jagody R., aby przyszła do nich i jeszcze coś ciekawego poopowiadała o prądzie. Pani Beata nie zawiodła i przyniosła różne warzywa i owoce, a także jakieś ciekawe metalowe blaszki. Na początku, używając bardzo mądrych słów jak np. połączenie galwaniczne, wytłumaczyła Smokom co będą robić. Dzieci sprawdzały, czy warzywa, owoce i woda przewodzą prąd. Okazało się, że tak! 

 

Bal Andrzejkowy

30.11.2018

Tradycją w naszym przedszkolu jest świętowanie Andrzejek, jednak w tym roku postanowiliśmy je obchodzić wyjątkowo organizując Bal Andrzejkowy. Dzieci przebrane za czarodziejów, wróżki czy czarne koty wspaniale bawiły się tańcząc do skocznej muzyki. Nie obyło się także bez andrzejkowych wróżb, podczas których przedszkolaki dowiedziały się jaka czeka ich przyszłość. Teraz wystarczy czekać na spełnienie przepowiedni.

 

Zwierzęta domowe

19-23.11.2018

Podczas tygodnia o zwierzętach domowych w grupie Smoków dzieci miały okazję zobaczyć prawdziwe zwierzęta. Mama Hani i tata Mai przynieśli chomiki, tata Kuby i p. Kasia koty, a mama Jagody Z. oraz mama Marysi i Stasia papugi. Papużki Marysi i Stasia odwiedziły także grupę Chochlików. Przedszkolaki mogły wysłuchać o zwyczajach tych zwierząt, dowiedziały się czym są karmione, a także jak o nie dbać.

 

Wizyta na Wydziale Biologii UAM

15.11.2018

Dzieci z grupy Chochlików kontynuując projekt "Liść" odwiedziły Zbiory Przyrodnicze na Wydziale Biologii UAM. Odbyło się tam spotkanie z entomologiem, przedszkolaki oglądały afrykańskie rośliny, eksponaty motyli, jeża, dziobaka, niesporczaków, łodzików i innych owadów. 

 

Warsztaty "Mieszkańcy ogrodu ekologicznego"

13.11.2018

Elfy odwiedziły Ogród Ekologiczny Gładysiakowie, aby dowiedzieć się więcej o jego mieszkańcach. Przedszkolaki sporo już wiedzą o różnych owadach dzięki projektowi "Robale", ale nowej wiedzy nigdy dość. Dzieci dowiedziały się, które robaki są pożyteczne, a które z nich to szkodniki, oglądały domy różnych owadów, szukały dżdżownic w ziemi i wykonały pracę plastyczną motylka.

 

Warsztaty o jesieni

13.11.2018

Chochliki w ramach projektu "Liść" odwiedziły Ogród Ekologiczny Gładysiakowie. Wzięły tam udział w warsztatach o jesieni. Grabiły liście na domek dla jeża, poznały rośliny, które nie gubią liści, a także wykonały pracę plastyczną motylka. 

 

Pasowanie na przedszkolaka

08.11.2018

Pasowanie na przedszkolaka to bardzo ważna uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola. Było to dla nich duże przeżycie, ale poradzili sobie świetnie. Z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze, tańczyli, śpiewali piosenki otrzymując od zaproszonych gości gromkie brawa. Następnie, w obecności rycerzy, Pani Dyrektor dokonała uroczystego aktu pasowania. Na pamiątkę dzieci otrzymały dyplomy, a na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Ten dzień na pewno na długo zapadnie w pamięci dzieci oraz rodziców.

 

Warsztaty o rogalach świętomarcińskich

08.11.2018

Mama Stasia Ś. z Chochlików poprowadziła dla dzieci bardzo ciekawe zajęcia przybliżające tradycje wielkopolskie. Przeczytała legendę o rogalach świętomarcińskich oraz koziołkach poznańskich. Następnie przedszkolaki spróbowały pysznych rogali i oglądały pamiątki związane z koziołkami.

 

Przedstawienie "Recepta na odwagę"

06.11.2018

W ten piękny listopadowy poranek czekała na dzieci niespodzianka. Nasze przedszkole odwiedziły wielkie, pluszowy zające! Byli to główni bohaterowie przedstawienia pt.:"Recepta na odwagę", podczas którego przedszkolaki dowiedziały się, że dzięki odwadze każdy może pokonać swoje słabości. Dzieci miały możliwość aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu, pogłaskać, przytulić oraz porozmawiać z zającami.

 

Wyjście na cmentarze

29-31.10.2018

1 listopada to święto, podczas którego wspominamy najbliższych, którzy odeszli. W naszym przedszkolu również kultywujemy tę tradycję i przybliżamy przedszkolakom zwyczaje związane z tym dniem. Grupa Czarodziejów wybrała się w tym roku na cmentarz na Naramowicach, a reszta grup odwiedziła pobliski cmentarz na os. Chrobrego. Dzieci były bardzo przejęte całym wydarzeniem i z powagą stawiały zapalone znicze na grobach. W 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego przedszkolaki pamiętały także o Powstańcach, dzięki którym dzisiaj możemy cieszyć się wolnością. 

 

Wyjście do stacji elektroenergetycznej 

26.10.2018

Grupa Smoków kontynuując projekt "Prąd" wybrała się do pobliskiej stacji elektroenergetycznej. Dzieci oglądały tam linie wysokiego napięcia rozciągnięte na słupach i przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa podczas przebywania blisko takich słupów. Następnie szkicowały stację elektroenergetyczną.

 

Zajęcia o pająkach

25.10.2018

W grupie Elfów realizowany jest projekt "Robale". Jedną z aktywności w czasie trwania projektu było zaproszenie eksperta w dziedzinie pająków. Pan Damian opowiedział dzieciom o zwyczajach pająków, pokazał jak wyglądają oraz odpowiedział na przeróżne pytania przedszkolaków. Dzieciom zajęcia bardzo się podobały i prawie wcale się nie bały. Duże zainteresowanie wzbudziła także wylinka pająka.

 

Koncert edukacyjny "Ministerstwo Muzyki"

22.10.2018

Filharmonia Pomysłów jak zwykle przeniosła przedszkolaki w świat muzyki i dobrej zabawy. W Ministerstwie Muzyki zaginęła mapa Miasteczka Symfonia! Na szczęście przy pomocy dzieci udało się znaleźć brakujące elementy.  Czas szybko upłynął w towarzystwie uwielbianego Ministra Szarpidruta i jego załogi.

 

"Nie taki prąd straszny"

19.10.2018

Realizując projekt "Prąd" dzieci z grupy Smoków wzięły udział w warsztatach "Nie taki prąd straszny" z mamą Jagody R. oraz pracownikiem firmy Enea. Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny o prądzie, dowiedziały się jak bezpiecznie się z nim obchodzić oraz jak go oszczędzać. Następnie sprawdziły jak działa bateria słoneczna, sprawiały że żarówka się świeci bez podłączania jej do prądu oraz rozwiązały krzyżówkę. Na koniec każdy uczestnik otrzymał maskotkę, piórnik oraz dyplom.

 

Warsztaty z pierwszej pomocy

18.10.2018

W grupie Chochlików odbyło się szkolenie z pierwszej pomocy prowadzone przez Centrum Powiadamiania Kryzysowego. Panowie pokazywali jak udzielać pierwszej pomocy, zwrócili uwagę na odpowiednią ilość ucisków i wdechów. Przedszkolaki oglądały co zawiera torba ratownika medycznego, ćwiczyły na fantomach oraz nakładały opatrunki. Na koniec uratowały życie Prosiaczkowi ze Stumilowego Lasu nakładając mu wenflon.

 

Przedstawienie "Żabi król"

17.10.2018

Podczas dzisiejszego spektaklu teatru Arlekin dzieci obejrzały ciekawą opowieść o zarozumiałej księżniczce i żabie. Księżniczka nie chciała spełnić obietnicy danej żabie i bardzo się przy tym zdenerwowała... Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, a przedszkolaki nauczyły się, że zawsze trzeba dotrzymywać danego słowa.

 

Wizyta u stomatologa

16.10.2018

Kontynuując projekt "Czystość" Czarodzieje odwiedzili stomatologa. Na miejscu mogli dokładnie zwiedzić gabinet stomatologiczny oraz obejrzeć różne ciekawe przyrządy potrzebne dentystom. Przedszkolaki wybierali także produkty zdrowe i niezdrowe dla ich ząbków oraz dowiedzieli się, że należy dokładnie myć i regularnie kontrolować zęby. Na pamiątkę wizyty każde dziecko dostało pastę do zębów.

 

Wyjście do Biblioteki Raczyńskich

16.10.2018

Grupa Smoków rozpoczynając projekt "Prąd" postanowiła wybrać się do pobliskiej biblioteki, aby wypożyczyć książki związane z tym tematem. Panie bibliotekarki były bardzo zdumione taką ilością przedszkolaków, ale także zadowolone, że chcą one poszerzać swoją wiedzę z pomocą literatury. Dzieci wypożyczyły cztery książki, z którymi w najbliższych dniach się zapoznają. Podczas powrotu do przedszkola Smoki szukały znaków ostrzegających przed zagrożeniem porażenia prądem. Jednak już wiedzą, że nie wolno ich dotykać.

 

Dzień Edukacji Narodowej

12.10.2018

Odpowiadając na zaproszenie dzieci, wszyscy pracownicy naszego przedszkola, a także przedstawiciele Rady Rodziców zebrali się w sali Smoków, aby obejrzeć występy przygotowane na uroczystość Dnia Edukacji Narodowej. Czas miło upłynął przy skocznych tańcach, wierszach i piosenkach, także w języku angielskim i niemieckim. Na koniec przedstawiciele Rady Rodziców złożyli życzenia oraz wręczyli kwiaty, a pani dyrektor podziękowała za tak piękny dzień.Warsztaty o bakteriach

10.10.2018

W ramach projektu "Czystość" realizowanego w grupie Czarodziejów rodzice Kalinki postanowili opowiedzieć dzieciom o bakteriach. Warsztaty były bardzo interesujące. Przedszkolaki sprawdzały czystość w sali, oglądały bakterie pod mikroskopem, brały udział w eksperymentach. Duże zainteresowanie wzbudził ciekły azot. Okazało się, że bakterie są wszędzie! Dlatego tak ważne jest, aby dbać o czystość swoją i otoczenia.

 

Bezpieczeństwo podczas korzystania z urządzeń elektrycznych

04.10.2018

Skrzaciki i Smoki wzięły udział w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa podczas korzystania z urządzeń elektrycznych z przedstawicielami firmy Enea. Obejrzały filmiki edukacyjne, zobaczyły działanie słupów wysokiego napięcia przy pomocy kuli plazmowej oraz razem z mamą Witka i Jagody rozwiązały krzyżówkę. Na koniec za aktywny udział otrzymały drobne upominki.

 

Dzień Chłopaka

01.10.2018

Dzień Chłopaka każda grupa w naszym przedszkolu obchodzi troszkę inaczej. Niektórzy zorganizowali dyskotekę, inni puszczali bańki mydlane lub bawili się chustą animacyjną. Na dzieci czekał także słodki poczęstunek oraz mnóstwo śmiechu i dobrego humoru.

 

Koncert edukacyjny "Teatr Ziuty Batuty"

01.10.2018

Kolejne spotkanie z Filharmonią Pomysłów przybliżyło dzieciom historię o dyrygencie uwięzionym w ramie starego obrazu i jego magicznej pałeczce batucie. Nie obyło się także bez pomocy przedszkolaków w uwolnieniu Ziuty Batuty. 

 

Hipoterapia

26.09.2018

Dziś, po dłuższej przerwie znowu zawitały do nas koniki. Dzieci były bardzo szczęśliwe, że znowu mogą na nich pojeździć. Niektórzy podchodzili do tego z lekką obawą, ale szybko okazało się, że to wspaniała zabawa. Czekamy z niecierpliwością na kolejne odwiedziny tak miłych gości.

 

Muzeum Mydła i Historii Brudu

24.09.2018

Grupa Czarodziejów w ramach projektu "Czystość" postanowiła odwiedzić Muzeum Mydła i Historii Brudu. Wybrali się tam aż do Bydgoszczy! Podróż pociągiem była dla dzieci wielką atrakcją, a samo Muzeum również bardzo im się podobało. Przedszkolaki zobaczyły jak wyglądała kąpiel w średniowiecznej balii czy pranie na tarce. Na pamiątkę każdy wykonał swoje własne mydełko. 

 

 

 Warsztaty z pierwszej pomocy

21.09.2018

W tym roku tata Kai z Elfów zaproponował przeprowadzenie cyklu warsztatów. Na pierwszym spotkaniu dzieci zapoznały się z tajnikami udzielania pierwszej pomocy. Uczyły się jak prawidłowo ułożyć głowę poszkodowanemu i jak sprawdzić czy oddycha. Poznały także numery alarmowe i dowiedziały się, kiedy należy pod nie dzwonić. 

 

 

Koncert edukacyjny "Plac artysty Suzafonisty"

03.09.2018

Podczas pierwszego dnia w przedszkolu po wakacjach czekała na dzieci miła niespodzianka - koncert Filharmonii Pomysłów! Starsze przedszkolaki są już przyzwyczajone do dziwnych instrumentów, radosnych śpiewów i wspólnej zabawy na koncertach. Jednak nasze "maluszki" także doskonale się spisały. Mimo, że wszystko było dla nich nowe i nieznane z zaciekawieniem oglądały opowieść o nieśmiałym słoniku Suzafoniku i jego marzeniach. A wszystkiemu akompaniowały instrumenty dęte blaszane - trąbka, waltornia i właśnie suzafon.