» Najważniejsze, co możemy dać dzieciom,

to korzenie i skrzydła «

****

AKTUALNOŚCI:

 Zachęcamy do zapoznania się z minionymi wydarzeniami w Galerii zdjęć.

****

 

 

 

 

****

 

 Dnia 23 listopada dzieci z najstarszych grup, czyli Smoki i Czarodzieje,

wezmą udział w Przeglądzie Piosenki "Złota Nutka".

Impreza organizowana jest przez Piątkowską Szkołę Społeczną

w ramach Miasteczka Oświatowego.

 

****

 

W dniu 24 listopada - w czwartek - dzieci z grupy Smoków

wybiorą się na wycieczkę na Targi Poznańskie.

W ramach wycieczki obejrzą wystawę z klocków Lego

oraz wezmą udział w warsztatach w HistoryLand.

 

****

 

W dniu 29 listopada - we wtorek - dzieci z grupy Czarodziejów

pojadą na wycieczkę do Muzeum Instrumentów Muzycznych.

Wezmą udział w warsztatach oraz zwiedzą wystawy instrumentów.

 

****

 

W środę, 30 listopada zapraszamy wszystkie przedszkolaki na Zabawę Andrzejkową.

Wstęp na Bal Przebierańców tylko z uśmiechem na twarzy.

 

****

 

Przedszkolaki wiersze przygotują

i przed publicznością

wspaniale je zaprezentują.

 

Uwaga Konkurs !!!

W dniu  28 listopada o godzinie 10:00 w sali Chochlików

odbędzie się:

Konkurs Recytatorski Poezji Dziecięcej.

 

Dla każdego uczestnika dyplom, a dla najlepszych nagrody.

Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkie chętne dzieci,

które chciałyby zaprezentować wybrane utwory poetów, napisane z myślą o dzieciach.

Mile widziane będą przebrania, elementy ruchu scenicznego i poczucie humoru.

 

Zapisy do dnia 10 listopada u pani Anity (grupa Skrzaty).

Organizatorzy: pani Anita Ruszała, pani Daria Wierzbowska

 

Warunki uczestnictwa:

 • w konkursie mogą uczestniczyć dzieci w wieku 3-6 lat;
 • dzieci recytują utwory poetów literatury dziecięcej;
 • rodzice przygotowują dzieci do udziału w przeglądzie recytatorskim;
 • zgłoszenie udziału dziecka w przeglądzie dokonuje rodzic, wpisując imię i nazwisko dziecka, tytuł i autora wiersza na listę zgłoszeń w terminie do 10 listopada 2022 r.

 

ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY!

 

****

 

Szanowni Państwo,

zachęcamy do zapoznania się ze zdjęciami atrakcji w naszym ogrodzie przedszkolnym:

Kuchnia błotna

Górka Zegar słoneczny

Boisko do gry w piłkę nożną Krąg przyjaźni

Kącik relaksu

Ścieżka sensoryczna

Hoteliki dla owadów zapylających

Ścieżka zdrowia

Ścianka wspinaczkowa

 

SUPERPRZEDSZKOLE 2019

 

 
****
Szanowni Państwo,

jak co roku, każdego dnia monitorujemy stan jakości powietrza w Poznaniu.

Aktualny stan powietrza dostępny jest na stronie:

http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current?woj=wielkopolskie&rwms=true

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2015 - 2016

Turniej piłkarski 20-21, 25.05.2015 - w Turnieju Piłkarskim rywalizowały drużyny  pięciolatków. Nasze przedszkole reprezentowali chłopcy z Czarodziejskich Smoków, a koleżanki i pozostali koledzy z drużyny dopingowali ich z całych sił. Eliminacje odbyły się w Przedszkolu nr 148, a finał w SP nr 17. Zwycięzcą turnieju została drużyna z Przedszkola nr 35 "Król Maciuś". Piłkarze wszystkich drużyn, za udział w rozgrywkach otrzymali piłki.

Międzynarodowy Dzień Przedszkolaka 25.09.2015 - Uroczyste obchody Dnia Przedszkolaka odbyły się w naszym ogrodzie. Gościliśmy dzieci z Przedszkoli nr 24, 35 i 148. W wesołej atmosferze dzieci prezentowały swoje ulubione przedszkolne zabawy, odśpiewały hymn Dnia Przedszkolaka i złożyły uroczyste przedszkolne przyrzeczenie bycia wspaniałym przedszkolakiem. Na zakończenie dzieci przeszły w korowodzie przez park na os. Chrobrego.

Bieg Chrobrego 25.09.2015 - Już po raz trzeci przedstawiciele najstarszych grup Baśniowego Zamku wzięli udział w Biegu Chrobrego. Nasze przedszkolaki i tym razem nie zawiodły. Z prawdziwą dumą prezentujemy listę zwycięzców w tegorocznym biegu. W kategorii dzieci czteroletnich I miejsce zajęła Iga z Czarodziejów a miejsce III Mikołaj z tej samej grupy. Wśród pięciolatków Magda zajęła miejsce II a Hania - III. Na podium stanęli również Sebastian z Czarodziejów i Jakub ze Smoków. Gratulujemy !!!!

Kolędowanie dla seniorów 14.12.2015 - W auli Szkoły Podstawowej nr 17 wystąpiły grupy kolędnicze z Przedszkoli skupionych wokół Miasteczka Oświatowego. Zaproszeni Seniorzy podziwiali występy przedszkolaków, a także wspólnie z nimi śpiewali kolędy i pastorałki.

Powitanie Wiosny 21.03.2016 - "Siadaj zimo na sanki i uciekaj już..." - słowami piosenki oraz przygotowanymi wcześniej hasłami dzieci, na terenie Przedszkola nr 35 im. "Króla Maciusia", żegnały mijającą porę roku. Śpiewem oraz grą na instrumentach zachęcały Wiosnę, by już u nas na dobre zagościła. Przystroiły pięknie kwiatami jej suknię oraz zaśpiewały dla niej piosenkę.

I Przegląd Bajek 27.04.2016 - Przedszkolaki pokazały na scenie, jak wielką rolę w życiu dziecka oraz dorosłego, odgrywają bajki. W pięknych strojach dzieci zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie na scenie w Szkole Podstawowej nr 17. Można było zobaczyć takie inscenizacje, jak: "Rzepka", "Legenda o smoku wawelskim", "Brzydkie Kaczątko", "Przygody Kotka Psotka". Nasze przedszkole zaprezentowało trzy krótkie inscenizacje "Sześć kucharek", "O stworkach w workach" oraz "Kredki siostrzyczki" na podstawie utworów D. Gellner. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz pamiątkowym dyplomem i zbiorek bajek, w które z pewnością będą się wsłuchiwać podczas przedszkolnego odpoczynku przy książce.

Spartakiada Sportowa 09.05.2016 - Wszystkie przedszkolaki miały okazję sprawdzić swoje siły w różnych konkurencjach sportowych. Udowodniły, że biegi, skoki, strzelanie piłą do bramki czy przeciąganie liny to nic strasznego. W pocie czoła zaliczały kolejne konkurencje sportowe, by na końcu, ku wielkiej radości, otrzymać pamiątkowy złoty medal.

Turniej Piłki Nożnej 19,20,23.05.2016 - po raz kolejny w Miasteczku Oświatowym dzieci miały okazję zaprezentować swoje umiejętności piłkarskie. W tym roku nasze przedszkolaki zajęły III miejsce. Wszystkim uczestnikom turnieju oraz ich trenerom gratulujemy!

 

2016 - 2017

Ogólnopolski Bieg Chrobrego 23.09.2016 w biegu udział wzięły wszystkie grupy z wyjątkiem Skrzatów. W konkurencji trzy -i czterolatków nasze przedszkolaki okazały się bezkonkurencyjne i zajęły wszystkie miejsca na podium.Nasi zwycięzcy to:

Dziewczynki: I miejsce -  Kasia T. (Elfy), II miejsce - Weronika L. (Czarodzieje), III miejsce - Weronika F. (Elfy).

Chłopcy: I miejsce - Mikołaj T. (Elfy), II miejsce - Ksawery K. (Elfy), III miejsce - Borys W. (Elfy)

Międzynarodowy Dzień Przedszkolaka 26.09.2016 - po raz kolejny Dzień Przedszkolaka świętowaliśmy z dziećmi z placówek Miasteczka Oświatowego. Jak na przedszkolaki przystało, świętowaliśmy zabawą, tańcem i piosenką. Po złożeniu uroczystego przyrzeczenia, przemaszerowaliśmy przez park obwieszczając wszystkim, że dziś obchodzimy Nasze Święto - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA.

Przegląd Piosenki "Pod poznańskim koziołkiem" 29.11.2016 -  Chochliki reprezentowały nasze przedszkole podczas Przeglądu Piosenki Miasteczka Oświatowego. Dzieci fantastycznie zaśpiewały piosenkę "Wielkopolska Pyra", pokazały wszystkim jak pracują "Praczki" i wykonały układ taneczny ze śpiewem do piosenki ludowej "Maryniu Jaś jedzie". Wspaniały występ wzbogaciły dodatkowo stroje ludowe, w których dzieci pięknie się prezentowały. Na pamiątkę występu Chochliki otrzymały dyplom i nagrodę w postaci dzwonków muzycznych, z których każdy wydaje inny dźwięk gamy.

Kolędowanie dla seniorów 12.01.2017 - dzieci z przedszkoli Miasteczka Oświatowego oraz z klas I-III Szkoły Podstawowej nr 17 zaprosiły seniorów do wspólnego kolędowania. Program artystyczny przygotowany przez małych artystów obejmował różnorodne kolędy i pastorałki, dzięki czemu każdy gość mógł znaleźć coś dla siebie.

Powitanie wiosny 21.03.2017 -Tegoroczna wiosna rozpoczęła się w Przedszkolu nr 35. Tam właśnie przybyły przedszkolaki z placówek Miasteczka Oświatowego, by pożegnać zimę i powitać wiosnę. W wesoły, kolorowy wiosenny nastrój wprowadziło dzieci przedstawienie o czterech porach roku oraz zabawy i piosenki o tematyce wiosennej a głośny przemarsz przez park z pewnością wystraszył zimę i ostatecznie przegnał ją z naszego miasta.

Festiwal Bajek 20.04.2017 - W SP nr 17 odbył II Festiwal Bajek organizowany przez nasze przedszkole Każda z  placówek Miasteczka Oświatowego wybrała jedną inscenizację i przedstawiła ją podczas Festiwalu. Nasze przedszkole w tym roku reprezentowały Elfy, które przygotowały zabawną inscenizację pt.:"Jak kotek mlekiem częstował".

Turniej piłkarski 22, 23, 29.05.2017 - Drużyna złożona z chłopców z grupy Smoki wzięła udział w Turnieju piłkarskim Miasteczka Oświatowego. Eliminacje rozegrano    w Przedszkolu nr 148 "Mali Europejczycy", a finał na boisku przy SP nr 17. Tegoroczny puchar powędrował do Przedszkola nr 35 im. Króla Maciusia I. Nasi chłopcy zajęli czwarte miejsce.

Spartakiada 31.05.2017 - we wszystkich przedszkolach Miasteczka Oświatowego odbyły się zawody sportowe dla dzieci. Każde przedszkole gościło dzieci z jednej grupy wiekowej, więc zadania dostosowane były do ich umiejętności. Ponieważ w naszych spartakiadach nie ma wygranych i przegranych, każde dziecko na zakończenie imprezy otrzymało medal. Po zmaganiach sportowych przyszedł czas na wspólny posiłek, który pozwolił wszystkim zregenerować siły i odpocząć przed powrotem do przedszkola.

 

2017 - 2018

Bieg Chrobrego 29.09.2017 - Po raz kolejny nasze przedszkolaki mierzyły swoje siły w Biegu Chrobrego. W tym roku możemy być wyjątkowo dumni, ponieważ dzieci z naszego przedszkola zajęły większość miejsc medalowych. Z wielką radością prezentowały na podium swoje trofea. Kto wie, może w przyszłości zostaną zawodowymi sprinterami? Bieg Chrobrego pokazał, że mają do tego duże predyspozycje. Wielkie gratulacje!

Nasi zwycięzcy:

4-latki
Dziewczynki: I miejsce - Helenka S. (Elfy), II miejsce - Maja N. (Elfy), III miejsce - Gabrysia Z. (Elfy)
Chłopcy: I miejsce - Wojtek S. (Elfy), II miejsce - Wojtek J. (Elfy), III miejsce -  Kamil S. (Elfy)
5-latki
Dziewczynki: I miejsce - Ada H. (Czarodzieje), II miejsce - Olga P. (Chochliki), III miejsce - Kasia T. (Chochliki)
Chłopcy: I miejsce - Ignacy Cz. (Smoki), II miejsce - Borys W. (Chochliki), III miejsce - Kuba W. (Smoki)
6-latki
Dziewczynki: I miejsce - Laura P. (Czarodzieje), II miejsce - Ola S. (Czarodzieje), III miejsce - Matylda K. (Czarodzieje)

Międzynarodowy Dzień Przedszkolaka 25.09.2017 - Mimo szczerych chęci obchodzenia Dnia Przedszkolaka z innymi placówkami z naszego osiedla, pogoda dwukrotnie pokrzyżowała nam plany. Z tego powodu obchody przenieśliśmy do przedszkola, gdzie każda grupa świętowała indywidualnie. Było dużo zabaw, piosenek oraz konkurencji sportowych. Dzieci powtórzyły słowa przysięgi i przypieczętowały ją palcem umoczonym w farbie. Otrzymały także opaski związane z nazwą swojej grupy oraz odznaki "Jestem przedszkolakiem". Zabawa była wspaniała!

Konkurs pieśni patriotycznych Złota Nutka 15.11.2017 - Grupa Smoków reprezentowała nasze przedszkole podczas Konkursu pieśni patriotycznych. Dzieci pięknie zaśpiewały aż trzy piosenki: "Ułani", "Na nowej górze" oraz "Raduje się serce". Za trud włożony w przygotowanie i fantastyczny występ soliści otrzymali dyplomy, a także inne liczne nagrody takie jak cukierki, balony, lizaki oraz mikrofony.

Kolędowanie dla Seniorów 18.01.2018 - W tym roku po raz kolejny każda z placówek Miasteczka Oświatowego wybrała jedną grupę do występów dla Seniorów. Nasze przedszkole reprezentowali Czarodzieje, którzy przedstawili krótką inscenizację dotyczącą góralskich zwyczajów. Piękne stroje oraz kolędy i życzenia mówione gwarą góralską wzbudziły duże zainteresowanie naszych gości. Na pamiątkę przedszkolaki otrzymały matę sensoryczną służącą do masażu dziecięcych stópek.

Międzyprzedszkolny Przegląd Muzyczny pt.: "Hity z Akademii Pana Kleksa" 15.03.2018 - Przedstawiciele z grupy Elfów i Chochlików reprezentowali nasze przedszkole podczas Międzyprzedszkolnego Przeglądu Muzycznego pt.: "Hity z Akademii Pana Kleksa", który miał miejsce w Szkole Podstawowej nr 17. Gabrysia Z. pięknie zaśpiewała piosenkę pt.: "Na wyspach Bergamutach", a Emilka Z. zachwyciła wszystkich wykonaniem utworu pt.:"Witajcie w naszej bajce". Dzieci na pamiątkę otrzymały wspaniałą statuetkę, dyplom, a także książkę pt.:"Akademia Pana Kleksa".

Powitanie wiosny 21.03.2018 - W tym roku powitaliśmy wiosnę w Przedszkolu nr 148. Dzieci z każdej placówki Miasteczka Oświatowego przedstawiły swój gaik, a także portret Pani Wiosny. Następnie zaprezentowały prezent dla Wiosny - piosenkę, wiersz lub zabawę ruchową. Po udanej zabawie wróciły do przedszkola z piosenką na ustach oraz grając na instrumentach i obwieszczając wszystkim, że to pierwszy dzień wiosny, a zima odeszła w zapomnienie.

 III Festiwal Bajek 19.04.2018Podczas kolejnej edycji Festiwalu Bajek, organizowanego przez nasze przedszkole w SP nr 17, grupa Elfów zaprezentowała inscenizację pt.: "Żaby i bociany" oraz zaśpiewała piosenkę "Jesteśmy żaby, aby". W podziękowaniu za pięknie przygotowany występ dzieci otrzymały dyplom, książeczkę z piosenkami oraz instrumenty muzyczne.

Kartoniada 27.04.2018Z okazji zbliżającego się Dnia Flagi oraz Święta Konstytucji 3 maja odbyła się Kartoniada. Wszystkie placówki Miasteczka Oświatowego spotkały się w parku na os. Chrobrego. Na miejscu wyrecytowały wiersz pt.: "Katechizm polskiego dziecka" oraz zaśpiewały piosenkę pt.: "Namaluję Polskę". Następnie przedszkola utworzyły wielką flagę Polski - trzymając w rękach nad głową białe i czerwone kartonowe tekturki. Całe spotkanie zakończyło się uroczystym marszem do swoich przedszkoli z powiewającymi flagami w rękach. 

Turniej piłkarski 22, 23, 25.05.2018W tym roku podczas Turnieju piłkarskiego nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy Smoków i Czarodziejów. Wszystkie placówki Miasteczka Oświatowego spotkały się ze sobą w eliminacjach na boisku Przedszkola nr 148. Ależ to były emocje! Przedszkolaki grały na najwyższym poziomie. Niestety nie udało nam się dostać do finału w SP 17 i ostatecznie zajęliśmy 6 miejsce. Zwycięski puchar zdobyło Przedszkole nr 189. Na pamiątkę wspaniałej gry każde dziecko otrzymało piłkę.

Spartakiada 06.06.2018nadszedł czas na jedno z najbardziej lubianych przez dzieci wydarzeń Miasteczka Oświatowego. Spartakiada sportowa! To tutaj przedszkolaki mogą poczuć się jak prawdziwi sportowcy podczas zmagań z różnymi zadaniami, a także dobrze się bawić motywując się wzajemnie. A wszystko okraszone nutką rywalizacji. Ćwiczenia dla każdej grupy wiekowej odbywają się w innym przedszkolu, więc z zadaniami każdy bez problemu sobie poradził. Po takim wysiłku każdemu małemu sportowcowi należał się poczęstunek i oczywiście pamiątkowy medal.

 

2018 - 2019

Dzień Przedszkolaka 25.09.2018zaczął się nowy rok szkolny i nowy cykl wydarzeń w ramach Miasteczka Oświatowego. Razem z Przedszkolem nr 24 świętowaliśmy w naszym ogrodzie Dzień Przedszkolaka. Pogoda tego dnia nam dopisała, słońce świeciło mocno, a uśmiechy nie schodziły z twarzy dzieci. Po wspólnej rozgrzewce i prezentacji zabaw, nadszedł czas na uroczystą przysięgę zakończoną odśpiewaniem Hymnu Przedszkolaka. Po wręczeniu odznak dzieci przeszły w korowodzie po parku wesoło grając na instrumentach i obwieszczając wszystkim, że dziś jest ich święto!

Przegląd Pieśni Patriotycznych Złota Nutka 15.11.2018Grupa Czarodziejów reprezentowała nasze przedszkole śpiewając pieśni patriotyczne. W tym roku wydarzenie to było wyjątkowe ze względu na przypadającą setną rocznicę odzyskania niepodległości. Przedszkolaki zaśpiewały "Kadrówkę" oraz "Na Nowej Górze" czym wzbudziły zachwyt wśród zebranej publiczności. Na pamiątkę dzieci otrzymały godło Polski, herb Wielkopolski, dyplomy oraz słodkie upominki.

Kolędowanie dla Seniorów 10.01.2019 Podczas tegorocznej edycji Kolędowania dla Seniorów nasze przedszkole reprezentowały Chochliki. To wydarzenie, organizowane w ramach Miasteczka Oświatowego, jak zwykle zgromadziło wielu gości, na których czekały występy, poczęstunek a także drobny upominek w postaci pierniczków. Dzieci zaprezentowały krótkie przedstawienie o orawskich zwyczajach, a wszystko było mówione gwarą góralską. Występ nagrodzono gromkimi brawami.

Powitanie wiosny 21.03.2019 - Tegoroczne powitanie wiosny odbyło się w Przedszkolu nr 35 i towarzyszyło mu hasło "ekologia". Dzieci miały za zadanie wykonać ekologiczne Marzanny, gaiki, latawce oraz instrumenty muzyczne. Atrakcją był także pokaz mody - stroje również były wykonane z materiałów z recyklingu. Przedszkolaki zaprezentowały też wiersze i tańce wiosenne. Zwieńczeniem uroczystości był korowód wokół parku, gdzie dzieci grały wesoło na instrumentach i puszczały latawce. Każdy na pamiątkę zabrał do domu odznakę "Małego ekologa".

Spartakiada sportowa 04.06.2019Spartakiada sportowa to jedno z tych wydarzeń Miasteczka Oświatowego na które dzieci wyjątkowo mocno czekają. Wszyscy lubią ruch i zawody sportowe i to jest świetna okazja, aby pokazać swoje umiejętności. W każdej placówce MO zadania dostosowane są do wieku dzieci, więc nie ma tu aktywności, z którymi ktoś nie da sobie rady. Po świetnej zabawie każde dziecko otrzymało medal oraz poczęstunek.

 

 

                     

 

 

Projekt edukacyjny: Wielkopolska – Kaszuby i Pomorze

           

Edukacja regionalna stanowi ważny element rzeczywistości społecznej, ułatwiający wychowankowi odkrywanie jego tożsamości kulturowej i własnego miejsca w świecie. Jest to również bardzo waży aspekt wychowania patriotycznego małego dziecka. Konieczne staje się stworzenie optymalnych warunków do poznania i poszanowania dziedzictwa kulturowego, kształtowania postawy otwartej wobec pluralizmu i odrębności kultur w zjednoczonej Europie, przygotowanie ucznia do twórczego, świadomego uczestniczenia w życiu społecznym oraz w procesie tworzenia dóbr kultury.

W naszym przedszkolu podczas realizacji programu autorskiego „Stąd nasz ród” dzieci mają możliwość zdobycia wiedzy o różnych zakątkach Polski. Bazując na tym programie powstał niniejszy Projekt edukacyjny „Wielkopolska – Kaszuby i Pomorze”, umożliwiający bliższe spotkanie z kulturą, historią, zwyczajami, a także wymianę doświadczeń między nauczycielami z Wielkopolski, Kaszub i Pomorza.

W czasie trwania projektu nauczyciele z współpracujących przedszkoli będą mogli obserwować swoją pracę, będą mogli poszerzyć swoją wiedzę o kulturze tego regionu, kuchni, muzyce, folklorze.

Kaszuby to region kulturowy w północnej części Polski. Kaszubi stanowią odrębną grupę etniczną i pielęgnują swoje tradycje. Kultura kaszubska jest inna od kultur występujących w pozostałych regionach Polski. Kaszubi posiadają m.in. tradycyjne kaszubskie stroje, muzykę i pieśni oraz język. Są niezwykle dumni ze swoich tradycji i faktu, że są odrębną ludnością słowiańską mieszkającą na terenach Pomorza od wieków. Przez wieki tradycje tej ludności zmieniały się wiele razy, dzisiaj uznaje się, że język kaszubski to mowa łącząca polski i języki dawnych plemion.

Województwo pomorskie natomiast to jeden z najbardziej popularnych turystycznie regionów w Polsce. Turystów przyciągają nie tylko długie, piaszczyste plaże, kilometrami ciągnące się od miejscowości do miejscowości, lecz także organizowane w ciągu całego roku rozmaite wydarzenia sportowe i kulturalne. Pomorski Szlak Bursztynowy to niezwykła podróż przez wielowiekową tradycję, która na Pomorzu odcisnęła swój bardzo wyraźny ślad. Współcześnie tworzą go zapierające dech w piersiach ekspozycje muzealne, wystawy, imprezy targowe, galerie biżuterii i sztuki użytkowej, pokazy bursztynowej mody. To także plaże, na których prawdopodobieństwo znalezienia tego słonecznego kamienia jest największe na całym wybrzeżu bałtyckim. Jedną z atrakcji cieszących się niezmiennie dużym zainteresowaniem są m.in. pokazy poławiania i obróbki bursztynu dawnymi i współczesnymi technikami. O tym, że bursztyn ma moc przyciągania, można się przekonać między innymi w Pruszczu Gdańskim. To miasto, w którym historia i tradycja spotykają się z teraźniejszością. U schyłku starożytności na terenie obecnego Pruszcza Gdańskiego powstał ważny ośrodek handlowy, zwany „faktorią”. Dogodna lokalizacja na styku szlaków lądowych i morskich sprawiła, że przybywający kupcy z różnych stron świata zaopatrywali się w rozmaite towary, między innymi surowe bryły bursztynu.

CELE PROJEKTU:

 • Poznanie i rozwijanie wiedzy o Wielkopolsce, Kaszubach i Pomorzu
 • Budzenie zainteresowania historią i kulturą Wielkopolski, Kaszub i Pomorza
 • Poznawanie tradycji i obrzędów ludowych, zabaw i przyśpiewek charakterystycznych dla danego regionu
 • Poznawanie i pielęgnowanie tradycji obchodzonych w regionie kaszubskim, pomorskim i wielkopolskim
 • Zapoznanie z wytworami ludzi kultywujących tradycję ludową (materialne i niematerialne)
 • Wyrabianie szacunku wobec dorobku przeszłych pokoleń
 • Rozwijanie koordynacji ruchowej, umiejętności tanecznych, słuchu muzycznego, poczucia rytmu i zachowań społecznych poprzez udział w zabawach i tańcach ludowych
 • Rozwijanie i wzmacnianie aktywnego udziału dziecka w środowisku rodzinnym, przedszkolnym i lokalnym
 • Kształcenie szacunku wobec dorobku przeszłych pokoleń wraz z potrzebą ochrony tradycji
 • Rozbudzanie zamiłowania do tradycji ludowych i poczucia dumy z niepowtarzalnego piękna polskiego folkloru
 • Pozyskiwanie wiedzy poprzez bezpośredni, osobisty udział dzieci i nauczycielki w zadaniach programu

 

„Słyszałem i zapomniałem, widziałem i zapamiętałem, zrobiłem i zrozumiałem.” – w myśl Konfucjusza – nie należ uczyć poprzez wykład, lecz poprzez działanie i bezpośrednie doświadczanie świata. Dzieci uczą się inaczej niż dorośli. One zbierają doświadczenia „ręką, sercem i głową”. Uczą się poprzez działanie. Obserwują, odkrywają i wypróbowują różne sposoby zachowania. Poprzez konkretne doświadczenia zmysłów, docierają do wniosków. Dlatego punktem kulminacyjnym projektu ma być wycieczka dzieci z naszego przedszkola do Pruszcza Gdańskiego. Poprzez nawiązanie wzajemnych relacji – towarzyszących temu emocji – przedszkolaki poznają i zapamiętają nową kulturę i folklor.

 

 

Relacja z realizacji projektu:

Pierwsze spotkanie odbyło się 30 września 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Pruszczu Gdańskim. Po bardzo ciepłym przyjęciu przez dyrektor - panią Marzenę Kotecką oraz wicedyrektor do spraw oddziałów przedszkolnych - panią Danutę Kowalską odbyły się zajęcia pokazowe w oddziale sześciolatków. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w zakresie kodowania oraz korzystania z Ozobotów.

 

W każdej sali zorganizowano kącik regionalny, w którym nie tylko można było zapoznać się z elementami kultury Kaszub, ale także spotkać coś z naszych rodzinnych stron...

Młodsze przedszkolaki przygotowały dla nas krótki występ, w którym można było usłyszeć język kaszubski oraz podziwiać bogactwo kaszubskich kolorów ludowych.

Na nasz przyjazd przygotowane były nie tylko dzieci...

Każda grupa witała nas uśmiechem i dobrym słowem, a żegnała naręczem upominków dla naszych przedszkolaków.

Omówione zostały główne założenia projektu oraz sposoby jego realizacji.

Po zapoznaniu ze szkołą oraz przedszkolem nadszedł czas na poznawanie atrakcji, które będą mogły w maju 2023 roku przybliżyć poznańskim przedszkolakom kulturę Kaszub.

W tym celu udaliśmy się do Faktorii - Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego. Omówione zostały propozycje warsztatów i niespodzianek dla dzieci przedszkolnych.

 Wyprawa do Gdańska zaowocowała zwiedzaniem Muzeum Bursztynu, które również jest przygotowane na wizytę dzieci - czekają na nie ekrany dotykowe, animowane wersje historii bursztynu oraz kącik rysunkowy.

Kolejnym elementem wyjazdu kadry przedszkolnej, było znalezienie miejsca noclegowego, dla uczestników Zielonego Przedszkola. Udało nam się znaleźć bardzo atrakcyjną lokalizację bezpośrednio przy sopockiej plaży.

Po tak owocnych poszukiwaniach nadszedł czas na chwilę relaksu nad naszym pięknym polskim morzem.

 

Z niecierpliwością czekamy na majowe dni, kiedy to będziemy mogły tam powrócić z naszymi przedszkolakami!

 

10 października 2022 roku

"Czy wiecie, co to są Kaszuby i Pomorze?"

 W poniedziałek, 10. października 2022 roku wszystkie przedszkolaki spotkały się w jednej sali, aby usłyszeć, gdzie leżą Kaszuby i Pomorze

oraz dowiedzieć się, co słychać u przedszkolaków z Pruszcza Gdańskiego.

Pani Sylwia, pani Agatka oraz pani Ania opowiedziały o spotkaniu z dziećmi z oddziałów przedszkolnych

z Pruszcza Gdańskiego. Zaprezentowały zdjęcia upamiętniające wizytę oraz upominki wykonane przez tamtejsze przedszkolaki.

Dzieci z Baśniowego Zamku dowiedziały się, co symbolizują kolory folkloru Kaszub, które odnajdą na przepięknych zakładkach do książek.

Wszystkie przedszkolaki z ożywieniem słuchały ciekawostek dotyczących poznawanych regionów oraz zapewniły, że równie chętnie będą poznawały historię, tradycje i zwyczaje tychże regionów, podczas zajęć ze swoimi wychowawcami.

Serdecznie dziękujemy przedszkolakom z Pruszcza Gdańskiego za przepiękne, własnoręcznie wykonane, pamiątki!

 

 

 

18 listopada

Filharmonia Pomysłów - "Dźwięki nieuczesane"

 

Dziś w galerii dźwięków pojawiła się nieuczesana gitara oraz gitarzysta z nieokiełznaną fryzurą. 

Muzyczny fryzjer doskonale sobie poradził i nie tylko ujarzmił włosy swoich towarzyszy,

ale również zaproponował niecodzienne uczesanie niektórym przedszkolakom.

 

14 listopada

Wizyta pana Mariusza Wiśniewskiego - zastępcy Prezydenta Miasta Poznania

oraz pana Wiesława Banasia - Dyrektora Wydziału Oświaty

  

Dziś odwiedzili nas: pan Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania oraz pan Wiesław Banaś - Dyrektor Wydziału Oświaty.

Wizyta odbyła się celem omówienia bieżących spraw oświatowych. Goście mieli również możliwość zapoznania się z licznymi projektami

realizowanymi przed naszą kadrę nauczycielską na rzecz dzieci. Dziękujemy za miłe za spotkanie.

 

10 listopada

"Szkoła do hymnu" - Święto Niepodległości w przedszkolu

 

"Dzisiaj wielka jest rocznica –
jedenasty listopada!…
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa."

L. Wiszniewski "11 listopada"

W tym ważnym dniu, cała społeczność przedszkola, przystrojona w najpiękniejsze barwy: biel i czerwień,

zgromadziła się w jednym miejscu, by odśpiewać Hymn Polski.

Dziś, każdy Polak - i ten mały i ten duży - wie,

że "Szczęście nasze mieści się w wyrazie: Wolność" (St, Żeromski).

 

9 listopada 2022

Pasowanie na przedszkolaka

 

Gratulujemy wszystkim kochanym Skrzatom, które od dziś śmiało mogą mówić, że są już PRAWDZIWYMI PRZEDSZKOLAKAMI!

Najmłodsze dzieci zaprezentowały dziś swoje umiejętności taneczne, wokalne oraz to, jak bardzo są już samodzielne.

Każde z nich zostało uroczyście pasowane na Przedszkolaka.

Uroczystość ta zakończyła się wspólnym poczęstunkiem i zabawą z przybyłymi gośćmi.

 

20 października 2022

Filharmonia Pomysłów "Cyt - cytniki"

Podczas koncertu, przedszkolaki miały okazję zapoznać się z piosenkami polskich kompozytorów.

 

14 października 2022

Dzień Edukacji Narodowej


Co to Dzień Nauczyciela?

– Każde Dziecko wie

Lecz poprawnie w kalendarzu

Inaczej się zwie

 

Dzień Edukacji Narodowej

To właściwa nazwa

Powtórz kilka razy

Bo jest bardzo ważna

 

Swoim świętem obejmuje

Bardzo wielu ludzi,

Co nad pracą w Twej placówce

Codziennie się trudzi

 

Tych, co uczą, szkolą

Tych, co zarządzają

Ogród pielęgnują

Karmią i sprzątają

 

Dzisiaj święto mają

Za swoje zasługi

Sekretarki, Panie z kuchni,

I Panie z obsługi

 

Nie tylko Dyrektor

I Nauczyciele

Osób w szkole czy w przedszkolu

Do pracy jest wiele.

                          A. Dziechciarczyk

 

 

6 października 2022

Wycieczka Elfów do Starego Zoo


Dziś Elfy udały się do Starego Zoo. Uczestniczyły tam w warsztatach "Oko w oko z gadami".

Wykazały się niezwykłą odwagą podczas bliskiego spotkania z różnorodnymi okazami.

 

 

5 października 2022

Wycieczka Chochlików do kina

Z okazji minionego Dnia Chłopaka, grupa Chochlików udała się na pieszą wycieczkę do kina.

Seans "Marmaduke - pies na fali" umilały zabrane przekąski.

Pełni wrażeń i z uśmiechem na twarzach wrócili do przedszkola.

 

 

3 października 2022

Wystawa w Urzędzie MiastaW Urzędzie Miasta Poznań powstała wystawa zdjęć.

Stanowi ona przypomnienie pięknej historii naszego przedszkola,

a zarazem upamiętnienie jej 40 - letniego istnienia.

 

30 września 2022

Ale drzewa! 40 drzew na 40. edycję Ale kino!W piątek 30. września odbył się finał akcji: Ale drzewa! 40 drzew na 40. lecie Ale kino!

Wśród wybranych przez organizatora akcji placówek

nie mogło zabraknąć naszego przedszkola,

które przecież w tym roku również świętowało swoje 40. lecie.

Posadzono następujące gatunki: Acer campestre, Aesculus hippocastanum, Carpinus betulus,

Crataegus, Prunus domestica, Sorbus aucuparia, Tilia cordata.

Nasz ogród na wiosnę jeszcze bardziej się zazieleni, a latem z pewnością często będziemy

szukać schronienia w cieniu, który zapewnią nam drzewa.

Dziękujemy!

 

28 września 2022

Spotkanie z przedstawicielami Zakładu Zagospodarowania Odpadami


Dzisiaj przedszkolaki miały okazję poszerzyć i utrwalić wiedzę na temat segregowania odpadów.

Doskonale sprawdziły swoje umiejętności wskazując właściwy dla danego odpadu kolor kosza.

Po obejrzeniu filmu animowanego spotkały się z przytulanką - Panem Baterią.

 

 

20 września 2022

Międzynarodowy Dzień Przedszkolaka

Dziś wraz ze społecznością Miasteczka Oświatowego świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Przedszkolaka.

Po tanecznej rozgrzewce i odśpiewaniu "Hymnu przedszkolaka", dzieci złożyły

uroczystą przysięgę wzorowego przedszkolaka. Najstarsze przedszkolaki udały się do pobliskiego parku,

by tam obwieścić poprzez piosenki oraz grę na instrumentach muzycznych, że dziś mają swoje święto.

Po uroczystości wszyscy wspaniale bawili się w ogrodzie i salach przedszkolnych.


 

15 września 2022

Pożegnanie lata - kino samochodowe

Chochliki, Czarodzieje, Smoki

 

Dzisiejszy wieczór sprawił dzieciom wiele radości.

Trzy starsze grupy przedszkolne spotkały się o niecodziennej porze w ogrodzie przedszkolnym.

O godzinie 19.00 w Baśniowym Zamku rozpoczęło się "Pożegnanie lata".

Nauczycielki przypomniały dzieciom o zasadach bezpieczeństwa podczas poruszania się po zmierzchu

i wręczyły im odblaski. Później rozpoczął się wyczekiwany seans filmowy:

"Nowe przygody Kubusia Puchatka. Urodziny Tygryska.",

podczas którego nie mogło zabraknąć oczywiście popcornu.

Po przeżytych emocjach, dzieci witały Rodziców z uśmiechem na twarzy i chętnie dzieliły się swoimi wrażeniami.

 

15 września 2022

Międzynarodowy Dzień Kropki

Smoki

 

Dziś Smoki świętowały Międzynarodowy Dzień Kropki. Po obejrzeniu filmu "The Dot" i rozmowie,

na temat wiary we własne umiejętności, przedszkolaki miały okazję wykazać się kreatywnością

w tworzeniu "wykropkowanych kompozycji", które później uwieczniły na pracach plastycznych.

Podkategorie